Клод Макелеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клод Макелеле

Клод Макелеле Синда ( француски: Claude Makélélé Sinda  ; 18 февруари 1973 година ) бил поранешен француски фудбалер и играч на репрезентацијата.

Клод Макелеле

Кариера[уреди | уреди извор]

Тој ја започнал својата професионална кариера во тимот на Нанта, каде играл до 1997 година и освоил една француска титула. Ова било проследено со една сезона во Марсеј, а потоа две во Селта . Во 2000 година се преселил во Реал Мадрид и освоил три трофеи во три сезони, од кои најзначајни се двете Примера и Лигата на шампиони во 2002 година.

По Реал, следувал пет сезони во дресот на Челси каде двапати ги освои Премиерлигата и Лига купот и секоја од Заедницата Шилд и ФА Купот . Од 2008 година до крајот на неговата кариера во 2011 година играл за Пари Сен Жермен и со нив освоил еден пехар.

Успејте[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Нант
Реал Мадрид
Пари Сен Germермен
  • Купот на Франција (1): 2009/10.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]