Еме Жаке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еме Жаке
Aime Jacquet portrait.jpg
Жаке во 2005
Лични податоци
Полно име Еме Етјен Жаке
Роден на 27 ноември 1941 (1941-11-27) (81 г.)
Роден во Саи-су-Кузан, Франција
Висина 1.85 м (6 ст 1 ин)
Позиција среден ред
Младинска кариера
1958–1960 Саи-су-Кузан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1960–1973 Сент Етјен Сент Етјен 192 (23)
1973–1975 Олимпик Лион Олимпик Лион 22 (2)
Вкупно 214 (25)
Репрезентација
1968 Франција Франција 2 (0)
Раководител на екипите
1976–1980 Олимпик Лион Олимпик Лион
1980–1989 Бордо Бордо
1989–1990 Монпелје Монпелје
1990–1991 Нанси Нанси
1993–1998 Франција Франција
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Еме Етјен Жаке (француски изговор: [e.me ʒa.kɛ]; роден на 27 ноември 1941 година) — пензиониран француски тренер и пораншен фудбалер.

Својот најголем успех, тој го постигнал како селектор на француската репрезентација со која го освоил Светското првенство во фудбал во 1998 година, кое се одржало во Франција.