Лоран Блан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоран Блан
Лични податоци
Роден на 19 ноември 1965(1965-11-19)(58 г.)
Роден во Але, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001920000001,92 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 2003 (37 г.)
Младинска кариера
Монпелје Монпелје
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983-1991 Монпелје Монпелје 243 (76)
1991-1992 Наполи Наполи 31 (6)
1992-1993 Ним Ним 29 (1)
1993-1995 Сент Етјен Сент Етјен 70 (18)
1995-1996 Осер Осер 23 (2)
1996-1997 Барселона Барселона 28 (1)
1997-1999 Марсеј Олимпик Марсеј 63 (14)
1999-2001 Интер Интер 67 (6)
2001-2003 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 48 (1)
Репрезентација
1989-2000 Франција Франција 97 (16)
Раководител на екипите
2007–2010 Бордо Бордо
2010–2012 Франција Франција
2013–2016 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Лоран Робер Блан (роден во Але на 19 ноември 1965) — француски поранешен фудбалер, моментален тренер на Париз Сен Жермен.[1] Тој бил селектор на репрезентацијата на Франција до 2012 година, откако го заменил Рејмонд Доменех по Светското првенство 2010 во Јужна Африка.[2]

Блан како играч настапувал за бројни клубови, вклучувајќи ги Монпелје, Наполи, Барселона, Олимпик Марсеј, Интер и Манчестер Јунајтед, а често играл на позицијата либеро. Тој е исто така поранешен француски интернационалец, и одиграл повеќе меѓународни турнири, меѓу кои Светското првенство 1998 и Евро 2000, во кои и на дветеФранција победила. На 28 јуни 1998 година, Блан го постигна првиот златен гол во историјата на фудбалот, откако ја затресол мрежата на Парагвај на Светското првенство 1998. Блан има прекар претседателот, кој го добил по неговиот мандат во Олимпик Марсеј во чест на неговите водачки вештини.[3][4]

Титули[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

Франција Марсеј[уреди | уреди извор]

Франција Оксер[уреди | уреди извор]

Шпанија Барселона[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Тренер[уреди | уреди извор]

Франција Бордо[уреди | уреди извор]

Франција Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Карло Анчелоти потврди дека е нов тренер на Реал Мадрид, Лоран Блан ја презема функцијата во ПСЖ“. guardian.co.uk. Архивирано од изворникот на 2013-06-30. Посетено на 25 јуни 2013.
  2. „Лоран Блан назначен за нов селектор на Франција“. BBC Sport. 2 јули 2010. Посетено на 4 јули 2010.
  3. „Blanc's Bordeaux rise to the occasion“. UEFA. 15 март 2010. Посетено на 29 јуни 2010.
  4. „Bordeaux hope this season is not Blanc's last hurrah“. The National. 16 март 2010. Архивирано од изворникот на 2014-04-07. Посетено на 29 јуни 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]