Марсел Десаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марсел Десаи
Десаи во 2011
Лични податоци
Полно име Марсел Десаи[1]
Роден на 7 септември 1968(1968-09-07)(55 г.)
Роден во Акра, Гана
Висина &100000000000001850000001,85 м[2]
Позиција одбрана, среден ред
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1992 Нант 162 (5)
1992–1993 Марсеј 47 (1)
1993–1998 Милан 137 (5)
1998–2004 Челси 158 (6)
2004–2005 Ал-Гарафа 28 (6)
2005–2006 Катар СЦ 7 (0)
Вкупно 539 (23)
Репрезентација
1993–2004 Франција 116 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Марсел Давид Десаи (француски изговор: [maʁsɛl dəsɑji]; роден Оденке Абеу, 7 септември 1968 година) — пензиониран француски фудбалер, кој настапувал како одбранбен и дефанезивен играч од средниот ред за француската фудбалска репрезентација, со која го освоил Светското првенство во фудбал 1998 година, како и Европското првенство во фудбал 2000 година, кое се одржало во Белгија и Холандија. Во текот на успешната кариера, на клупско ниво, од 1986 до 2006 година, Десаи двапати ја освојувал Лигата на шампионите, со Марсеј и Милан, и исто така настапувал за францускиот Нант и англискиот Челси, меѓу другите.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Спортски позиции
Претходник
Денис Вајс
Челси капитен
2001–2004
Наследник
Џон Тери
Претходник
Дидје Дешан
Франција капитен
2000–2004
Наследник
Патрик Виера


Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|}