Светско првенство во фудбал 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство на ФИФА 2010 г. — Јужна Африка
South Africa 2010
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 32
(вкупно во квалификации: 204)
Домаќин Јужна Африка
Победник Flag of Spain.svg Шпанија (1. титула)
Одиграни натпревари 64
Дадени голови 145
(2.27 по натпревар)
Најдобар стрелец Шпанија Давид Виља
Холандија Весли Снејдер
Германија Томас Милер
Уругвај Диего Форлан
(5 гола)


Светското Првенство во Фудбал 2010 беше 19. издание на светското првенство на ФИФА во фудбал. Турнирот се одржа од 11 јуни до 11 јули во Јужна Африка, која го доби правото да биде домаќин на настанот во 2004. Светското првенство ќе биде кулминација на квалификациониот процес кој започна во август 2007, и броеше 204 репрезентации, од кои само 32 се квалификуваа.

Ова беше првото светско првенство во фудбал одржано во Африка, откако Јужноафриканската Република ги победи Мароко и Египет во африкански избор на домаќин. Светски првак стана репрезентацијата на Шпанија, која ја освои првата титула, а воедно и стана првата европска репрезентација, која ја освоила титулата на првенство одржано надвор од Европа.

Избор на домаќин[уреди | уреди извор]

Африка била избрана како домаќин за светското првенство во 2010, како дел од новата политика на ФИФА мундијалите да се одржуваат на различни континенти. Како главни кандидати се јавиле следните земји:

По решението на ФИФА, кое гласело дека де земји не треба да организираат еден мундијал, Тунис се повлекол од својата кандидатура. По ова комитетот решил дека Либија повеќе не ги исполнува условите за кандидатура, по повлекувањето на Тунис. По првиот круг од гласањето, на 15 мај 2004 година, од страна на претседателот Сеп Блатер биле објавени следните конечни резултати:[1]

Резултати од гласењето
Земја Гласови
Јужна Африка ЈАР 14
Мароко Мароко 10
Египет Египет 0
  • Тунис Тунис се откажал на 8 мај 2004
  •  Либија кандидатурата била отфрлена бидејќи земјата не ги исполнувала условите за кандидатура

Квалификации[уреди | уреди извор]

Список на квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

AFC (4)
CAF (5+1)

CONCACAF (3)
CONMEBOL (5)
OFC (1)

UEFA (13)

Земјите-учеснички се обележани со сина боја

Стадиони[уреди | уреди извор]

Во текот на 2005 година бил објавен список од тринаесет места каде требало да се изградат новите стадиони наменети за мундијалот. Сепак, овој список бил намален на десет градови,[2] кои официјално биле објавени на 17 март 2006:

Јоханесбург Дурбан Кејптаун Јоханесбург Преторија
Сокер сити Стадион Мозес Мабида Стадион Кејптаун Елис Парк Стадион Стадион Лофтус Версфелд
26°14′5.27″S 27°58′56.47″E / 26.2347972° ЈГШ; 27.9823528° ИГД / -26.2347972; 27.9823528 (Soccer City) 29°49′46″S 31°01′49″E / 29.82944° ЈГШ; 31.03028° ИГД / -29.82944; 31.03028 (Moses Mabhida Stadium) 33°54′12.46″S 18°24′40.15″E / 33.9034611° ЈГШ; 18.4111528° ИГД / -33.9034611; 18.4111528 (Cape Town Stadium) 26°11′51.07″S 28°3′38.76″E / 26.1975194° ЈГШ; 28.0607667° ИГД / -26.1975194; 28.0607667 (Ellis Park Stadium) 25°45′12″S 28°13′22″E / 25.75333° ЈГШ; 28.22278° ИГД / -25.75333; 28.22278 (Loftus Versfeld Stadium)
Капацитет: 94,700 Капацитет: 70,000 Капацитет: 69,070 Капацитет: 62,567 Капацитет: 51,760
Loftus Versfeld Stadium.jpg
Порт Елизабет Блумфонтејн Полокване Нелспруит Рустенбург
Нелсон Мандела Бај Стадион Стадион Фри Стејт Стадион Петер Мокаба Стадион Мбомбела Кралски стадион Бафокенг
33°56′16″S 25°35′56″E / 33.93778° ЈГШ; 25.59889° ИГД / -33.93778; 25.59889 (Nelson Mandela Bay Stadium) 29°07′02.25″S 26°12′31.85″E / 29.1172917° ЈГШ; 26.2088472° ИГД / -29.1172917; 26.2088472 (Free State Stadium) 23°55′29″ S; 29°28′08″ E / 23.924689° ЈГШ; 29.468765° ИГД / -23.924689; 29.468765 (Peter Mokaba Stadium) 23°55′29″ S; 29°28′08″ E / 23.9247° ЈГШ; 29.4688° ИГД / -23.9247; 29.4688 (Mbombela Stadium) 25°34′43″ S; 27°09′39″ E / 25.5786° ЈГШ; 27.1607° ИГД / -25.5786; 27.1607 (Royal Bafokeng Stadium)
Капацитет: 48,000 Капацитет: 48,000 Капацитет: 46,000 Капацитет: 43,500 Капацитет: 42,000

Маскота[уреди | уреди извор]

Закуми

Леопард со зелена коса кој носи дрес на кој пишува Јужна Африка 2010. Зелените и златните бои кај Закуми ги симболизираат фудбалските бои на Јужна Африка. Неговото име доаѓа од „ZA“, ISO 3166-1 кодот за Јужна Африка, и „куми“ што значи „десет“ на многу африкански јазици.

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Извршниот комитет на ФИФА одлучил ждрепката да биде одредена по територијален принцип. Репрезентациите се наоѓаат распределени по географска и натпреварувачка зона, според која освен европските екипи, другите не смеат да попаднат во една иста група и една иста зона. Слично било како на претходното првенство од 2006 година.

Распоред на шеширите:

Шешир 1 (Домаќин& Топ седум) Шешир 2 (Азија, Северна Африка, Северна Америка&Океанија) Шешир 3 (Африка & Јужна Америка) Шешир 4 (Европа)

Flag of South Africa.svg Јужна Африка
Flag of Brazil.svg Бразил
Flag of Spain.svg Шпанија
Flag of the Netherlands.svg Холандија
Flag of Italy.svg Италија
Flag of Germany.svg Германија
Flag of Argentina.svg Аргентина
Flag of England.svg Англија

Flag of Australia.svg Австралија
Flag of Japan.svg Јапонија
Flag of North Korea.svg Северна Кореја
Хондурас
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја
Flag of Mexico.svg Мексико
Flag of the United States.svg САД
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд

Flag of Algeria.svg Алжир
Flag of Cameroon.svg Камерун
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска
Flag of Ghana.svg Гана
Flag of Nigeria.svg Нигерија
Flag of Chile.svg Чиле
Flag of Paraguay.svg Парагвај
Flag of Uruguay.svg Уругвај

Flag of Denmark.svg Данска
Flag of France.svg Франција
Flag of Greece.svg Грција
Flag of Portugal.svg Португалија
Flag of Serbia.svg Србија
Flag of Slovenia.svg Словенија
Flag of Slovakia.svg Словачка
Flag of Switzerland.svg  Швајцарија

Судии[уреди | уреди извор]

AFC
Саудиска Арабија Халил Ал Гамди
Узбекистан Равшан Ирматов
Малезија Субкидин Мод Салех
Јапонија Јуичи Нишхимура
CAF
Алжир Мохамед Бенуза
Мали Коман Кулибали
Јужна Африка Џером Дејмон
Сејшели Еди Маилет
CONCACAF
Ел Салвадор Жоел Агуилар
Мексико Бенито Арчундия
Гватемала Карлос Батрес
Мексико Марко Антонио Родригес

CONMEBOL
Парагвај Карлос Амарила
Аргентина Хектор Балдаси
Уругвај Хорхе Ларионда
Чиле Пабло Позо
Колумбија Оскар Рузи
Бразил Карлос Симон
OFC
Нов Зеланд Мајкл Хстер
Нов Зеланд Петер О'Лири
UEFA
Португалија Олегарио Бенкуеренка
Швајцарија Масимо Бусака
Белгија Франк Де Блеекере
Шведска Мартин Хансон
Унгарија Виктор Кашаи
Франција Стефане Ланои
Италија Роберто Росети
Германија Волфганг Старк
Шпанија Алберто Ундиано Маленко
Англија Хавард Веб

Групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Uruguay.svg Уругвај 3 2 1 0 4 0 +4 7
Flag of Mexico.svg Мексико 3 1 1 1 3 2 +1 4
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 -2 4
Flag of France.svg Франција 3 0 1 2 2 6 -4 1
11 јуни 2010
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 1 - 1 Flag of Mexico.svg Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Flag of Uruguay.svg Уругвај 0 - 0 Flag of France.svg Франција Стадион Кејптаун, Кејптаун
16 јуни 2010
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 0 - 3 Flag of Uruguay.svg Уругвај Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
17 јуни 2010
Flag of France.svg Франција 0 - 2 Flag of Mexico.svg Мексико Стадион Петер Мокаба, Полокване
22 јуни 2010
Flag of Mexico.svg Мексико 0 - 1 Flag of Uruguay.svg Уругвај Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Flag of France.svg Франција 1 - 2 Flag of South Africa.svg Јужна Африка Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Flag of Argentina.svg Аргентина 3 3 0 0 7 1 +6 9
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 4 1 1 1 5 6 -1 4
Flag of Greece.svg Грција 3 1 0 2 2 5 -3 3
Flag of Nigeria.svg Нигерија 3 0 1 2 3 5 -2 1
12 јуни 2010
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 2 - 0 Flag of Greece.svg Грција Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Flag of Argentina.svg Аргентина 1 - 0 Flag of Nigeria.svg Нигерија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
17 јуни 2010
Flag of Argentina.svg Аргентина 4 - 1 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја Сокер сити, Јоханесбург
Flag of Greece.svg Грција 2 - 1 Flag of Nigeria.svg Нигерија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
22 јуни 2010
Flag of Nigeria.svg Нигерија 2 - 2 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Flag of Greece.svg Грција 0 - 2 Flag of Argentina.svg Аргентина Стадион Петер Мокаба, Полокване

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of the United States.svg САД 3 1 2 0 4 3 +1 5
Flag of England.svg Англија 3 1 2 0 2 1 +1 5
Flag of Slovenia.svg Словенија 3 1 1 1 3 3 0 4
Flag of Algeria.svg Алжир 3 0 1 2 0 2 -2 1
12 јуни 2010
Flag of England.svg Англија 1 - 1 Flag of the United States.svg САД Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
13 јуни 2010
Flag of Algeria.svg Алжир 0 - 1 Flag of Slovenia.svg Словенија Стадион Петер Мокаба, Полокване
18 јуни 2010
Flag of Slovenia.svg Словенија 2 - 2 Flag of the United States.svg САД Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Flag of England.svg Англија 0 - 0 Flag of Algeria.svg Алжир Стадион Кејптаун, Кејптаун
23 јуни 2010
Flag of Slovenia.svg Словенија 0 - 1 Flag of England.svg Англија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Flag of the United States.svg САД 1 - 0 Flag of Algeria.svg Алжир Стадион Лофтус Версфелд, Преторија

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Germany.svg Германија 3 2 0 1 5 1 +4 6
Flag of Ghana.svg Гана 3 1 1 1 2 2 0 4
Flag of Australia.svg Австралија 3 1 1 1 3 6 -3 4
Flag of Serbia.svg Србија 3 1 0 2 2 3 -1 3
13 јуни 2010
Flag of Serbia.svg Србија 0 - 1 Flag of Ghana.svg Гана Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Flag of Germany.svg Германија 4 - 0 Flag of Australia.svg Австралија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
18 јуни 2010
Flag of Germany.svg Германија 0 - 1 Flag of Serbia.svg Србија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
19 јуни 2010
Flag of Ghana.svg Гана 1 - 1 Flag of Australia.svg Австралија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
23 јуни 2010
Flag of Ghana.svg Гана 0 - 1 Flag of Germany.svg Германија SoСокер сити, Јоханесбург
Flag of Australia.svg Австралија 2 - 1 Flag of Serbia.svg Србија Стадион Мбомбела, Нелспруит

Група Е[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of the Netherlands.svg Холандија 3 3 0 0 5 1 +4 9
Flag of Japan.svg Јапонија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Denmark.svg Данска 3 1 0 2 3 6 -3 3
Flag of Cameroon.svg Камерун 3 0 0 3 2 5 -3 0
14 јуни 2010
Flag of the Netherlands.svg Холандија 2 - 0 Flag of Denmark.svg Данска Сокер сити, Јоханесбург
Flag of Japan.svg Јапонија 1 - 0 Flag of Cameroon.svg Камерун Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
19 јуни 2010
Flag of the Netherlands.svg Холандија 1 - 0 Flag of Japan.svg Јапонија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Flag of Cameroon.svg Камерун 1 - 2 Flag of Denmark.svg Данска Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
24 јуни 2010
Flag of Denmark.svg Данска 1 - 3 Flag of Japan.svg Јапонија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Flag of Cameroon.svg Камерун 1 - 2 Flag of the Netherlands.svg Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун

Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Paraguay.svg Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
Flag of Slovakia.svg Словачка 3 1 1 1 4 5 -1 4
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 3 0 3 0 2 2 0 3
Flag of Italy.svg Италија 3 0 2 1 4 5 -1 2
14 јуни 2010
Flag of Italy.svg Италија 1 - 1 Flag of Paraguay.svg Парагвај Стадион Кејптаун, Кејптаун
15 јуни 2010
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 1 - 1 Flag of Slovakia.svg Словачка Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
20 јуни 2010
Flag of Slovakia.svg Словачка 0 - 2 Flag of Paraguay.svg Парагвај Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Flag of Italy.svg Италија 1 - 1 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стадион Мбомбела, Нелспруит
24 јуни 2010
Flag of Slovakia.svg Словачка 3 - 2 Flag of Italy.svg Италија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Flag of Paraguay.svg Парагвај 0 - 0 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стадион Петер Мокаба, Полокване

Група Г[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Brazil.svg Бразил 3 2 1 0 5 2 +3 7
Flag of Portugal.svg Португалија 3 1 2 0 7 0 +7 5
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска 3 1 1 1 4 3 +1 4
Flag of North Korea.svg Северна Кореја 3 0 0 3 1 12 -11 0
15 јуни 2010
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска 0 - 0 Flag of Portugal.svg Португалија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Flag of Brazil.svg Бразил 2 - 1 Flag of North Korea.svg Северна Кореја Елис Парк Стадион, Јоханесбург
20 јуни 2010
Flag of Brazil.svg Бразил 3 - 1 Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска Сокер сити, Јоханесбург
21 јуни 2010
Flag of Portugal.svg Португалија 7 - 0 Flag of North Korea.svg Северна Кореја Стадион Кејптаун, Кејптаун
25 јуни 2010
Flag of North Korea.svg Северна Кореја 0 - 3 Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска Стадион Мбомбела, Нелспруит
Flag of Portugal.svg Португалија 0 - 0 Flag of Brazil.svg Бразил Стадион Мозес Мабида, Дурбан

Група Х[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Spain.svg Шпанија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Chile.svg Чиле 3 2 0 1 3 2 +1 6
Flag of Switzerland.svg  Швајцарија 3 1 1 1 1 1 0 4
Хондурас 3 0 1 2 0 3 -2 1
16 јуни 2010
Хондурас 0 - 1 Flag of Chile.svg Чиле Стадион Мбомбела, Нелспруит
Flag of Spain.svg Шпанија 0 - 1 Flag of Switzerland.svg  Швајцарија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
21 јуни 2010
Flag of Chile.svg Чиле 1 - 0 Flag of Switzerland.svg  Швајцарија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Flag of Spain.svg Шпанија 2 - 0 Хондурас Елис Парк Стадион, Јоханесбург
25 јуни 2010
Flag of Chile.svg Чиле 1 - 2 Flag of Spain.svg Шпанија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Flag of Switzerland.svg  Швајцарија 0 - 0 Хондурас Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн

Елиминации[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
26 јуни – Порт Елизабет            
 Flag of Uruguay.svg Уругвај  2
2 јули – Јоханесбург
 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја  1  
 Flag of Uruguay.svg Уругвај (п. пен.)  1 (4)
26 јуни – Рустенбург
   Flag of Ghana.svg Гана  1 (2)  
 Flag of the United States.svg САД  1
6 јули – Кејптаун
 Flag of Ghana.svg Гана (п.пр.)  2  
 Flag of Uruguay.svg Уругвај  2
28 јуни – Дурбан
   Flag of the Netherlands.svg Холандија  3  
 Flag of the Netherlands.svg Холандија  2
2 јули – Порт Елизабет
 Flag of Slovakia.svg Словачка  1  
 Flag of the Netherlands.svg Холандија  2
28 јуни – Јоханесбург
   Flag of Brazil.svg Бразил  1  
 Flag of Brazil.svg Бразил  3
11 јули – Јоханесбург
 Flag of Chile.svg Чиле  0  
 Flag of the Netherlands.svg Холандија  0
27 јуни – Јоханесбург
   Flag of Spain.svg Шпанија (п.пр.)  1
 Flag of Argentina.svg Аргентина  3
3 јули – Кејптаун
 Flag of Mexico.svg Мексико  1  
 Flag of Argentina.svg Аргентина  0
27 јуни – Блумфонтејн
   Flag of Germany.svg Германија  4  
 Flag of Germany.svg Германија  4
7 јули – Дурбан
 Flag of England.svg Англија  1  
 Flag of Germany.svg Германија  0
29 јуни – Преторија
   Flag of Spain.svg Шпанија  1   Трето место
 Flag of Paraguay.svg Парагвај (п. пен.)  0 (5)
3 јули – Јоханесбург 10 јули – Порт Елизабет
 Flag of Japan.svg Јапонија  0 (3)  
 Flag of Paraguay.svg Парагвај  0  Flag of Uruguay.svg Уругвај  2
29 јуни – Кејптаун
   Flag of Spain.svg Шпанија  1    Flag of Germany.svg Германија  3
 Flag of Spain.svg Шпанија  1
 Flag of Portugal.svg Португалија  0  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

26 јуни 2010
16:00
Flag of Uruguay.svg Уругвај 2 - 1 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Суарез 8', 80' Извештај Ли Чунг-Јонг 68'

26 јуни 2010
20:30
Flag of the United States.svg САД 1 - 2 (п.пр.) Flag of Ghana.svg Гана Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Донован 62' (пен.) Извештај Боатенг 5'
Гиан 93'

27 јуни 2010
16:00
Flag of Germany.svg Германија 4 - 1 Flag of England.svg Англија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Клозе 20'
Подолски 32'
Милер 67', 70'
Извештај Апсон 37'

27 јуни 2010
20:30
Flag of Argentina.svg Аргентина 3 - 1 Flag of Mexico.svg Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Тевез 26', 52'
Игуаин 33'
Извештај Ернандез 71'

28 јуни 2010
16:00
Flag of the Netherlands.svg Холандија 2 - 1 Flag of Slovakia.svg Словачка Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Робен 18'
Снејдер 84'
Извештај Витек 90+4' (пен.)

28 јуни 2010
20:30
Flag of Brazil.svg Бразил 3 - 0 Flag of Chile.svg Чиле Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Жуан 34'
Луис Фабијано 38'
Робињо 59'
Извештај

29 јуни 2010
16:00
Flag of Paraguay.svg Парагвај 0 - 0 (п. пр.)
(5 – 3 пен.)
Flag of Japan.svg Јапонија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Извештај
  Пенали  
Барето Soccerball shade.svg
Бариос Soccerball shade.svg
Риверос Soccerball shade.svg
Валдез Soccerball shade.svg
Кардозо Soccerball shade.svg
5 – 3 Soccerball shade.svg Ендо
Soccerball shade.svg Хасебе
(пречка) Комано
Soccerball shade.svg Хонда

29 јуни 2010
20:30
Flag of Spain.svg Шпанија 1 - 0 Flag of Portugal.svg Португалија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Виља 63' Извештај

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

2 јули 2010
16:00
Flag of the Netherlands.svg Холандија 2 - 1 Flag of Brazil.svg Бразил Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Снејдер 53', 68' Извештај Робињо 10'

2 јули 2010
20:30
Flag of Uruguay.svg Уругвај 1 - 1
(4–2 пен.)
Flag of Ghana.svg Гана Сокер сити, Јоханесбург
Форлан 55' Извештај Мунтари 45+2'
  Пенали  
Форлан Soccerball shade.svg
Викторино Soccerball shade.svg
Скоти Soccerball shade.svg
М. Переира Soccerball shade cross.svg
Абреу Soccerball shade.svg
4–2 Гиан Soccerball shade.svg
Апиа Soccerball shade.svg
Менса Soccerball shade cross.svg
Адија Soccerball shade cross.svg

3 јули 2010
16:00
Flag of Argentina.svg Аргентина 0 - 4 Flag of Germany.svg Германија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Извештај Милер 3'
Клозе 68', 89'
Фридрих 74'

3 јули 2010
20:30
Flag of Paraguay.svg Парагвај 0 - 1 Flag of Spain.svg Шпанија Стадион Кејптаун, Јоханесбург
Извештај Виља 83'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 јули 2010
20:30
Flag of Uruguay.svg Уругвај 2 - 3 Flag of the Netherlands.svg Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Форлан 41'
М. Переира 90+2'
Извештај ван Бронхорст 18'
Снејдер 70'
Робен 73'

7 јули 2010
20:30
Flag of Germany.svg Германија 0 - 1 Flag of Spain.svg Шпанија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Извештај Пујол 73'

Трето место[уреди | уреди извор]

10 јули 2010
20:30
Flag of Uruguay.svg Уругвај 2 - 3 Flag of Germany.svg Германија Нелсон Мандела Бај Стадион , Порт Елизабет
Кавани 28'
Форлан 51'
Извештај Милер 18'
Јансен 56'
Кедира 81'

Финале[уреди | уреди извор]

11 јули 2010
20:30
Flag of the Netherlands.svg Холандија 0 - 1 (п.пр.) Flag of Spain.svg Шпанија Сокер сити, Јоханесбург
Извештај Инјеста 116'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Host nation of 2010 FIFA World Cup - South Africa“. FIFA. 15 мај 2004. Архивирано од изворникот на 2004-05-28. Посетено на 8 јануари 2006.
  2. „locations 2010 in Google Earth“. Архивирано од изворникот на 2008-06-02. Посетено на 11 јули 2007.
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи