Светско првенство во фудбал 2010 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во А групата на Светското првенство во фудбал се одржуваат од 11 јуни до 22 јуни.[1] Учсници во оваа група се домаќинот Јужна Африка, Мексико, Уругвај и Франција.

На последната Ранг список на ФИФА, Франција се наоѓа на 7 место, Мексико на 15 место, Уругвај на 19 место и Јужна Африка на 81 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Uruguay.svg Уругвај 3 2 1 0 4 0 +4 7
Flag of Mexico.svg Мексико 3 1 1 1 3 2 +1 4
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 -2 4
Flag of France.svg Франција 3 0 1 2 2 6 -4 1

Јужна Африка v Мексико[уреди | уреди извор]

11 јуни 2010
16:00
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 1 - 1 Flag of Mexico.svg Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)[3]
Чабалала 55' Извештај Маркез 79'

Уругвај v Франција[уреди | уреди извор]

11 јуни 2010
20:30
Flag of Uruguay.svg Уругвај 0 - 0 Flag of France.svg Франција Стадион Кејптаун, Кејптаун
Судија: Јуичи Нишимура (Јапонија Јапонија)[3]
Извештај

Јужна Африка v Уругвај[уреди | уреди извор]

16 јуни 2010
20:30
Flag of South Africa.svg Јужна Африка 0 - 3 Flag of Uruguay.svg Уругвај Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Извештај Форлан 24', 80' (п.)
А. Переира 90+5'
Јужна Африка
Уругвај


Франција v Мексико[уреди | уреди извор]

17 јуни 2010
20:30
Flag of France.svg Франција 0 - 2 Flag of Mexico.svg Мексико Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Ернандез 64'
Бланко 79' (п.)
Франција
Мексико

Мексико v Уругвај[уреди | уреди извор]

22 јуни 2010
16:00
Flag of Mexico.svg Мексико 0 - 1 Flag of Uruguay.svg Уругвај Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Извештај Суарез 43'
Мексико
Уругвај


Франција v Јужна Африка[уреди | уреди извор]

22 јуни 2010
16:00
Flag of France.svg Франција 1 - 2 Flag of South Africa.svg Јужна Африка Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Малуда 70' Извештај Кумало 20'
Мфела 37'
Франција
Јужна Африка


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-11-03. Посетено на 2010-03-23.
  3. 3,0 3,1 „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.