Прејди на содржината

Стадион Кејптаун

Координати: 33°54′12.46″S 18°24′40.15″E / 33.9034611° ЈГШ; 18.4111528° ИГД / -33.9034611; 18.4111528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Кејптаун
Податотека:CTSRW01.JPG
Место Кејптаун, Јужноафриканска Република
Отворен 14 декември 2009
Сопственик
Подлога Трева,
Игра
Гледачи 69,070

Стадионот Кејптаун се наоѓа во Кејптаун, Јужноафриканска Република. Стадионот бил изграден односно официјално пуштен во употреа на 14 декември 2009 година. Стадионот има сместивост од 69,070 седишта.[1] Тој специјално бил изграден за намените на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули 2010 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „African Renaissance Stadium“. Посетено на 2007-05-26.
  2. „Stadium Complete“. Shine 2010. 2009-12-17. Архивирано од изворникот на 2011-01-29. Посетено на 2010-03-26.

33°54′12.46″S 18°24′40.15″E / 33.9034611° ЈГШ; 18.4111528° ИГД / -33.9034611; 18.4111528