Светско првенство во фудбал 2010 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во Група Б на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 11 јуни до 22 јуни.[1] Учсници во оваа група се: Аргентина, Нигерија, Јужна Кореја и Грција.

На последната Ранг листа на ФИФА, Аргентина се наоѓа на 9 место, Грција на 10 место, Нигерија на 21 место и Јужна Кореја на 53 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of Argentina.svg Аргентина 3 3 0 0 7 1 +6 9
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 4 1 1 1 5 6 -1 4
Flag of Greece.svg Грција 3 1 0 2 2 5 -3 3
Flag of Nigeria.svg Нигерија 3 0 1 2 3 5 -2 1

Јужна Кореја v Грција[уреди | уреди извор]

12 јуни 2010
13:30
Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 2 – 0
Flag of Greece.svg Грција Нелсон Мандела, Порт Елизабет
Судија: Михаел Хестер (Нов Зеланд)[3]
Ли Џунг-Со 7'
Парк Џи-Сунг 52'
Извештај

Аргентина v Нигерија[уреди | уреди извор]

12 јуни 2010
16:00
Flag of Argentina.svg Аргентина 1 – 0 Flag of Nigeria.svg Нигерија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Гледачи: 55,686
Хајнце гол 6' Извештај

Аргентина v Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

17 јуни 2010
13:30
Flag of Argentina.svg Аргентина 4 - 1 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја Сокер сити, Јоханесбург
Парк Чу Јунг (аг.) 17'
Игуаин 33', 76', 80'
Извештај Ли Чунг Јонг 45+1'
Kit left arm arg10a.png
Team colours
Kit body arg10a.png
Team colours
Kit right arm arg10a.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Аргентина
Team colours
Kit body kor08a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Јужна Кореја


Грција v Нигерија[уреди | уреди извор]

17 јуни 2010
16:00
Flag of Greece.svg Грција 2 - 1 Flag of Nigeria.svg Нигерија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Салпигидис 44'
Торосидис 71'
Извештај Уче 16'
Kit left arm gre10h.png
Team colours
Kit body gre10h.png
Team colours
Kit right arm gre10h.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes blue.png
Team colours
Грција
Kit left arm nig10h.png
Team colours
Kit body nig10h.png
Team colours
Kit right arm nig10h.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Нигерија


Грција v Аргентина[уреди | уреди извор]

22 јуни 2010
20:30
Flag of Greece.svg Грција 0 - 2 Flag of Argentina.svg Аргентина Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Демикелис 77'
Палермо 89'
Kit left arm gre10a.png
Team colours
Kit body gre10a.png
Team colours
Kit right arm gre10a.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Грција
Kit left arm arg10h.png
Team colours
Kit body arg10h.png
Team colours
Kit right arm arg10h.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes white.png
Team colours
Аргентина


Нигерија v Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

22 јуни 2010
20:30
Flag of Nigeria.svg Нигерија 2 - 2 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Уче 12'
Јакубу 69' (п.)
Извештај Ли Џунг-Со 38'
Парк Чу-Јонг 49'
Kit left arm shoulder stripes white shirt alt.png
Team colours
Kit body darkgreensidesoutline.png
Team colours
Kit right arm shoulder stripes white shirt alt.png
Team colours
Kit shorts adidasonwhite.png
Team colours
Kit socks 3 stripes green.png
Team colours
Нигерија
Team colours
Kit body kor08h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Јужна Кореја

Наводи[уреди | уреди извор]