Светско првенство во фудбал 2010 - група Г

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во Г групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 15 јуни до 25 јуни.[1] Учсници во оваа група се Бразил, Северна Кореја, Брегот на Слоновата Коска и Португалија.

На последната Ранг листа на ФИФА, Бразил се наоѓа на 4 место, Северна Кореја на 102 место, Брегот на Слоновата Коска на 22 место и Португалија на 6 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of Brazil.svg Бразил 3 2 1 0 5 2 +3 7
Flag of Portugal.svg Португалија 3 1 2 0 7 0 +7 5
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска 3 1 1 1 4 3 +1 4
Flag of North Korea.svg Северна Кореја 3 0 0 3 1 12 -11 0

Брег на Слонова Коска v Португалија[уреди | уреди извор]

15 јуни 2010
16:00
Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска 0 - 0 Flag of Portugal.svg Португалија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Извештај
Kit left arm civ1012h.png
Team colours
Kit body civ1012h.png
Team colours
Kit right arm civ1012h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Брег на Слонова Коска
Kit left arm por10a.png
Team colours
Kit body por10a.png
Team colours
Kit right arm por10a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Португалија

Бразил v Северна Кореја[уреди | уреди извор]

15 јуни 2010
20:30
Flag of Brazil.svg Бразил 2 - 1 Flag of North Korea.svg Северна Кореја Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Маикон 55'
Елано 72'
Извештај Џи 89'
Kit left arm goldgreenborder.png
Team colours
Kit body bra08h.png
Team colours
Kit right arm goldgreenborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Бразил
Kit left arm whiteshoulders.png
Team colours
Kit body whiteshoulders.png
Team colours
Kit right arm whiteshoulders.png
Team colours
Team colours
Team colours
Северна Кореја

Бразил v Брег на Слонова Коска[уреди | уреди извор]

20 јуни 2010
20:30
Flag of Brazil.svg Бразил 3 - 1 Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска Сокер сити, Јоханесбург
Луис Фабијано 25', 50'
Елано 62'
Извештај Дрогба 79'
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Kit body bra08a.png
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Бразил
Kit left arm civ1012h.png
Team colours
Kit body civ1012h.png
Team colours
Kit right arm civ1012h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Брег на Слонова Коска

Португалија v Северна Кореја[уреди | уреди извор]

21 јуни 2010
13:30
Flag of Portugal.svg Португалија 7 - 0 Flag of North Korea.svg Северна Кореја Стадион Кејптаун, Кејптаун
Меирелеш 29'
Симао 53'
Алмеида 56'
Тијаго 60', 89'
Лиедсон 81'
Роналдо 87'
Извештај
Kit left arm por10h.png
Team colours
Kit body por10h.png
Team colours
Kit right arm por10h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Португалија
Kit left arm redshoulders.png
Team colours
Kit body redshoulders.png
Team colours
Kit right arm redshoulders.png
Team colours
Team colours
Team colours
Северна Кореја

Португалија v Бразил[уреди | уреди извор]

25 јуни 2010
16:00
Flag of Portugal.svg Португалија 0 - 0 Flag of Brazil.svg Бразил Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Извештај
Kit left arm por10h.png
Team colours
Kit body por10h.png
Team colours
Kit right arm por10h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Португалија
Kit left arm goldgreenborder.png
Team colours
Kit body bra08h.png
Team colours
Kit right arm goldgreenborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Бразил

Северна Кореја v Брег на Слонова Коска[уреди | уреди извор]

25 јуни 2010
16:00
Flag of North Korea.svg Северна Кореја 0 - 3 Flag of Côte d'Ivoire.svg Брегот на Слоновата Коска Стадион Мбомбела, Нелспруит
Извештај Туре 14'
Ромарик 20'
Калу 82'
Kit left arm redshoulders.png
Team colours
Kit body redshoulders.png
Team colours
Kit right arm redshoulders.png
Team colours
Team colours
Team colours
Северна Кореја
Kit left arm civ1012h.png
Team colours
Kit body civ1012h.png
Team colours
Kit right arm civ1012h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Брег на Слонова Коска

Наводи[уреди | уреди извор]