Стадион Мозес Мабида

Координати: 29°49′46″S 31°01′49″E / 29.82944° ЈГШ; 31.03028° ИГД / -29.82944; 31.03028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Мозес Мабида
Место Дурбан, Јужноафриканска Република
Отворен 28 ноември 2009
Сопственик
Подлога Трева,
Игра
Гледачи 70.000

Стадионот Мозес Мабида се наоѓа во Дурбан, Јужноафриканска Република. Стадионот бил изграден односно официјално пуштен во употреа на 28 ноември 2009 година. Стадионот има сместивост од 70.000 седишта. Тој специјално бил изграден за намените на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули 2010 година, и тоа на местото на стадион кој бил срушен во 2006 година. Тој е втор по големина стадион во земјата, по Сокер сити во Јоханесбург. Се наоѓа во непосредна близина на Индиски Океан. Името на стадионот најпрвин бил Крал Сензангхон, според водачот на народот Зулу, за да се преименува во Мозес Мабида, поранешен генерален секретар на комунистичката партија.

29°49′46″S 31°01′49″E / 29.82944° ЈГШ; 31.03028° ИГД / -29.82944; 31.03028