Јоханесбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоханесбург
Градот Јоханесбург
Насока на часовникот од десно: Јоханесбург уметничка галерија, Хилброув Насока на часовникот, Плоштадот Нелсон Мендела во Сандтон, Јоханесбург ЦБД Гледа кон исток M1 Слободен пат, Универзитетот од Витватерстранд Источен кампусМонтекасино во Форвејс.
Знаме на Јоханесбург
Знаме
Грб на Јоханесбург
Грб
Прекар(и): Јванасбег (Каде бев); Јо'бург; Јози; муди мулила нгома (Venda version), јони (Tsonga version); Еголи (Местото на златото); Гаутенг (Местото на златото); Мабоненг (Градот на светлината)
Гесло: "Unity in development"[1]
Управа
 • Градоначалник Херман Машаба (ДА)
Површина[2]
 • Метро 1.644,96 km2 (63,512 sq mi)
Надм. вис. 1.753 m (5,751 ft)
Население
 • Метро[3] 4.434.827
 • Метро 2.696/km2 (6,980/sq mi)
Демоним Јоханесбургер
Јобургер
Повик. бр. 011
ХДИ 0.75 High (2012)[4]
GDP Американски долар 83.9 billion[5]
БДП по глава на жител US$ 18,918[5]
Мреж. место joburg.org.za
Воздушната линија на јоханесбуршката централна бизнис област, видена од обсерваторијата од Карлтон Центар.

Јоханесбург е најнаселениот град во Јужноафриканската Република и третиот најнаселен град во Африка, по Каиро и Лагос. Жителите му дале прекари на градот, како "Jo'burg", "Jozi" и "eGoli". Јоханесбург е провинциски главен град на провинцијата Гаутенг, најбогатата провинција во ЈАР и место каде се наоѓа уставниот суд на Јужна Африка. Градот е еден од четириесетте најголеми метрополи во светот и единствениот глобален град во Африка (класифициран како во светски град). Иако понекогаш погрешно се смета дека Јоханесбург е главен град на ЈАР, тој не е ни еден од официјалните главни градови на ЈАР (иако Преторија, која е дел од истиот урбан ентитет е главен град).

Јоханесбург е место каде што се одвива голема трговија со злато и дијаманти, како резултат на местоположбата на градот на богатиот со минерали ридски венец Витватерсранд. Аеродромот на Јоханесбург (Меѓународен Аеродром во Јоханесбург) е еден од најголемите и најзафатени аеродроми во Африка и порта за меѓународниот воздушен сообраќај до и од остатокот на Јужна Африка.

Според пописот од 2001 година, населението на градот е повеќе од три милиони. Површината на Јоханесбург е 1,644 km², додека неговата густина на население е само 1,962/km². Населението на целата јоханесбуршка метрополитенска област е единаесет милиони. Дел од овој град е и Совето на југозапад, гратче коешто апартхејдот го оспособи за живеалиште на голем број на мигранти-работници.

Јоханесбург е град-близнак со Њујорк, САД и Бирмингем, Обединетото Кралство.

  1. „Johannesburg (South Africa)“. Crwflags.com. http://www.crwflags.com/fotw/flags/za-gt-jb.html. посет. 9 декември 2010 г. 
  2. Municipal Demarcation Board, South Africa Retrieved on 23 March 2008.
  3. „Census 2011“. StatsSA. http://www.statssa.gov.za/?page_id=1021&id=city-of-johannesburg-municipality. посет. 4 август 2015 г. 
  4. „Gauteng's Human Development Index“. Gauteng City-Region Observatory. 2013. стр. 1. архивирано од изворникот на 11 јануари 2015 г.. https://web.archive.org/web/20150111013905/http://www.gcro.ac.za/sites/default/files/maps/pdfs/gcro_map_of_the_month_hdi_1996_to_2012_april_2014.pdf. посет. 1 јануари 2015 г. 
  5. 5,0 5,1 „Global city GDP 2014“. Brookings Institution. архивирано од изворникот на 4 јуни 2013 г.. http://www.webcitation.org/6H7Jql2A9?url=http://www.brookings.edu/research/interactives/global-metro-monitor-3. посет. 18 ноември 2014 г. 
  6. „Chronological order of town establishment in South Africa based on Floyd (1960:20–26)“. стр. xlv–lii. http://upetd.up.ac.za/thesis/available/etd-07212011-123414/unrestricted/05back.pdf.