Светско првенство во фудбал 2010 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во Ц групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 12 јуни до 23 јуни.[1] Учсници во оваа група се домакинот Англија, САД, Алжир и Словенија.

На последната Ранг листа на ФИФА, Англија се наоѓа на 8 место, САД на 18 место, Алжир на 32 место и Словенија на 27 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of the United States.svg САД 3 1 2 0 4 3 +1 5
Flag of England.svg Англија 3 1 2 0 2 1 +1 5
Flag of Slovenia.svg Словенија 3 1 1 1 3 3 0 4
Flag of Algeria.svg Алжир 3 0 1 2 0 2 -2 1

Англија v САД[уреди | уреди извор]

12 јуни 2010
20:30
Flag of England.svg Англија 1 - 1 Flag of the United States.svg САД Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Гледачи: 38,646
Судија: Карлос Симон (Бразил)[3]
Џерард 4' Извештај Демпси 40'


Team colours
Kit body whitestripesonrsha.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Англија[4]
Kit left arm usa10a.png
Team colours
Kit body usa10a.png
Team colours
Kit right arm usa10a.png
Team colours
Kit shorts red stripes.png
Team colours
Kit socks usa10a.png
Team colours
САД[4]

Алжир v Словенија[уреди | уреди извор]

13 јуни 2010
13:30
Flag of Algeria.svg Алжир 0 - 1 Flag of Slovenia.svg Словенија Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Корен 79'
Kit left arm greenborder.png
Team colours
Kit body vneckwhite.png
Team colours
Kit right arm greenborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Алжир
Team colours
Kit body nike08whiteparts.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Словенија


Словенија v САД[уреди | уреди извор]

18 јуни 2010
16:00
Flag of Slovenia.svg Словенија 2 - 2 Flag of the United States.svg САД Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Бирса 13'
Љубијанкич 42'
Извештај Донован 48'
Бредли 82'
Team colours
Kit body nike08onwhite.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Словенија
Team colours
Kit body whiteleftsash.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
САД


Англија v Алжир[уреди | уреди извор]

18 June 2010
20:30
Flag of England.svg Англија 0 - 0 Flag of Algeria.svg Алжир Стадион Кејптаун, Кејптаун
Извештај
Team colours
Kit body whitestripesonrsha.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Англија
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Kit body vneckwhite.png
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Алжир


Словенија v Англија[уреди | уреди извор]

23 јуни 2010
16:00
Flag of Slovenia.svg Словенија 0 - 1 Flag of England.svg Англија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Извештај Дефо 23'
Team colours
Kit body nike08onwhite.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Словенија
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Англија


САД v Алжир[уреди | уреди извор]

23 јуни 2010
16:00
Flag of the United States.svg САД 1 - 0 Flag of Algeria.svg Алжир Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Донован 90+1' Извештај
Kit left arm borderonwhite.png
Team colours
Kit body backsashonwhite.png
Team colours
Kit right arm borderonwhite.png
Team colours
Team colours
Team colours
САД
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Kit body vneckwhite.png
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Алжир


Наводи[уреди | уреди извор]