Саломон Калу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саломон Калу
Лични податоци
Полно име Саломон Арман Маглоар Калу[1]
Роден на 5 август 1985(1985-08-05)(38 г.)
Роден во Абиџан, Брег на Слоновата Коска
Висина 1.86м [2][3]
Позиција напред, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Лил
Број 10
Младинска кариера
АСЕК Мимосас
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 АСЕК Мимосас 12 (9)
2003–2006 Феенорд 69 (35)
2004Ексцелзиор (позајмица) 11 (4)
2006–2012 Челзи 156 (36)
2012– Лил 0 (0)
Репрезентација
2007– Брег на Слоновата Коска 50 (18)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16:45, 7 July 2012 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16:37, 9 June 2012 (UTC)

Саломон Арман Маглоар Калу (роден на 5 август 1985) — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска кој игра како напаѓач или крило за францускиот клуб Лил и за Фудбалската репрезентација на Брегот на Слоновата Коска. Претходно тој шест сезони го носел дресот на Челзи. Во Челзи играл најчесто како крило.

Успеси[уреди | уреди извор]

Англија Челзи

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „List of Players“ (PDF). World Cup 2010. ФИФА. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 16 June 2010.
  2. „Salomon Kalou profile“. Chelsea F.C. Посетено на 16 July 2008.
  3. „Premier League Player Profile“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 30 April 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]