Светско првенство во фудбал 2010 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во Д групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 13 јуни до 23 јуни.[1] Учсници во оваа група се домаќинот Германија, Австралија, Србија и Гана.

На последната Ранг список на ФИФА, Германија се наоѓа на 5 место, Австралија на 23 место, Србија на 13 место и Гана на 28 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Flag of Germany.svg Германија 3 2 0 1 5 1 +4 6
Flag of Ghana.svg Гана 3 1 1 1 2 2 0 4
Flag of Australia.svg Австралија 3 1 1 1 3 6 -3 4
Flag of Serbia.svg Србија 3 1 0 2 2 3 -1 3

Србија v Гана[уреди | уреди извор]

13 јуни 2010
16:00
Flag of Serbia.svg Србија v Flag of Ghana.svg Гана Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Судија: Хектор Балдаси (Аргентина)[3]
Извештај Гиан 85' (п.)
Србија[4]
Гана[4]

Германија v Австралија[уреди | уреди извор]

13 јуни 2010
20:30
Flag of Germany.svg Германија v Flag of Australia.svg Австралија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Гледачи: 62,660
Судија: Марко Антонио Родригес (Мексико )[3]
Подолски гол 8'
Клозе гол 26'
Милер гол 68'
Какау гол 70'
Извештај
Германија[5]
Австралија[5]

Германија v Србија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2010
13:30
Flag of Germany.svg Германија 0 - 1 Flag of Serbia.svg Србија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Извештај Јовановиќ 38'
Германија
Србија


Гана v Австралија[уреди | уреди извор]

19 јуни 2010
16:00
Flag of Ghana.svg Гана 1 - 1 Flag of Australia.svg Австралија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Гиан 25' (п.) Извештај Холмен 10'
Гана
Австралија


Гана v Германија[уреди | уреди извор]

23 јуни 2010
20:30
Flag of Ghana.svg Гана 0 - 1 Flag of Germany.svg Германија Сокер сити, Јоханесбург
Извештај Озил 60'
Гана
Германија


Австралија v Србија[уреди | уреди извор]

23 јуни 2010
20:30
Flag of Australia.svg Австралија 2 - 1 Flag of Serbia.svg Србија Стадион Мбомбела, Нелспруит
Кејхил 69'
Холмен 73'
Извештај Пантелиќ 84'
Австралија
Србија


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-11-03. Посетено на 2010-03-24.
  3. 3,0 3,1 „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.
  4. 4,0 4,1 „Tactical Line-up - Group D - Serbia-Ghana“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 13 June 2010. Посетено на 13 June 2010.
  5. 5,0 5,1 „Tactical Line-up - Group D - Germany-Australia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 13 June 2010. Посетено на 13 June 2010.