Светско првенство во фудбал 2010 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Натпреварите во Д групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 13 јуни до 23 јуни.[1] Учсници во оваа група се домакинот Германија, Австралија, Србија и Гана.

На последната Ранг листа на ФИФА, Германија се наоѓа на 5 место, Австралија на 23 место, Србија на 13 место и Гана на 28 место.[2]

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
Flag of Germany.svg Германија 3 2 0 1 5 1 +4 6
Flag of Ghana.svg Гана 3 1 1 1 2 2 0 4
Flag of Australia.svg Австралија 3 1 1 1 3 6 -3 4
Flag of Serbia.svg Србија 3 1 0 2 2 3 -1 3

Србија v Гана[уреди | уреди извор]

13 јуни 2010
16:00
Flag of Serbia.svg Србија v Flag of Ghana.svg Гана Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Судија: Хектор Балдаси (Аргентина)[3]
Извештај Гиан 85' (п.)
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Kit body ser08h.png
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Србија[4]
Kit left arm gan1012h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гана[4]

Германија v Австралија[уреди | уреди извор]

13 јуни 2010
20:30
Flag of Germany.svg Германија v Flag of Australia.svg Австралија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Гледачи: 62,660
Судија: Марко Антонио Родригез (Мексико )[3]
Подолски гол 8'
Клозе гол 26'
Милер гол 68'
Какау гол 70'
Извештај
Kit left arm DFB 10h.png
Team colours
Kit body DFB 10h.png
Team colours
Kit right arm DFB 10h.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks color 3 stripes black.png
Team colours
Германија[5]
Team colours
Kit body aus08h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Австралија[5]

Германија v Србија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2010
13:30
Flag of Germany.svg Германија 0 - 1 Flag of Serbia.svg Србија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Извештај Јовановиќ 38'
Kit left arm DFB 10h.png
Team colours
Kit body DFB 10h.png
Team colours
Kit right arm DFB 10h.png
Team colours
Kit shorts adidaswhite.png
Team colours
Kit socks color 3 stripes black.png
Team colours
Германија
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Kit body ser08h.png
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Србија


Гана v Австралија[уреди | уреди извор]

19 јуни 2010
16:00
Flag of Ghana.svg Гана 1 - 1 Flag of Australia.svg Австралија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Гиан 25' (п.) Извештај Холмен 10'
Kit left arm gan1012h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гана
Team colours
Kit body aus08h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Австралија


Гана v Германија[уреди | уреди извор]

23 јуни 2010
20:30
Flag of Ghana.svg Гана 0 - 1 Flag of Germany.svg Германија Сокер сити, Јоханесбург
Извештај Озил 60'
Kit left arm gan1012h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гана


Австралија v Србија[уреди | уреди извор]

23 јуни 2010
20:30
Flag of Australia.svg Австралија 2 - 1 Flag of Serbia.svg Србија Стадион Мбомбела, Нелспруит
Кејхил 69'
Холмен 73'
Извештај Пантелиќ 84'
Team colours
Kit body aus08h.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Австралија
Kit left arm whiteborder.png
Team colours
Kit body ser08h.png
Team colours
Kit right arm whiteborder.png
Team colours
Team colours
Team colours
Србија


Наводи[уреди | уреди извор]