Томас Милер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија Томас Милер
Милер во настап за Германија во 2012 година
Лични податоци
Полно име Томас Милер[1]
Роден на 13 септември 1989(1989-09-13)(34 г.)[1]
Роден во Вајлхајм во Горна Баварија, Западна Германија
Висина &100000000000001860000001,86 м[2]
Позиција среден ред, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Број 25
Младинска кариера
1993–2000 ТСВ Пахл
2000–2008 Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Бајерн Минхен II Бајерн Минхен II 35 (16)
2008– Бајерн Минхен Бајерн Минхен 284 (104)
Репрезентација
2004–2005 Германија Германија 16 6 (0)
2007 Германија Гермнаија 19 3 (0)
2008 Германија Гермнанија 20 1 (1)
2009 Германија Германија 21 6 (1)
2010– Германија Германија 85 (37)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15:18, 1 April 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17:55, 26 March 2017 (UTC)

Томас Милер (германски: Thomas Müller) — ​​германски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Бајерн Минхен и на германската репрезентација

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Роден е на 13 септември 1989 година во Вајлхајм, град во Јужна Баварија.

Милер му се приклучил на Бајерн Минхен во 2000, на само 10 години, и се развивал во Бајерновата фудбалска школа. За резервната екипа на Бајерн, Милер го направи своето деби во март 2008 година против SpVgg Unterhachin. Во дебито постигна гол и одигра два натпревари во сезоната 2007-08, пред да биде повреден.

Наредната сезона Бајерновите резерви се квалификува за новоформираната 3. Лига и Милер стана еден од клучните играчи - настапи во 32 од 38 натпревари, постигна 15 гола и стана петтиот стрелец на сезоната. Загра и за првиот тим во пријателски претсезонски натпревари, а првиот Бундеслигашки настап го имаше на 15 август 2008 година против ФК Хамбург. Тој имаше три настапи во Бундеслигата таа сезона; а со тоа го направи своето деби во Лигата на Шампионите на 10 март 2009, влегувајќи во 72 минута, наместо Швајнштајгер, каде го победи ФК Спортинг 7:1. Го постигна последниот гол за Бајерн во тој натпревар.

Во почетокот на сезоната 2009/10 често играше во првата постава на Бајерн Минхен, додека во август 2009 е повикан во германската У-21 репрезентација, дебитирајќи со 3:1 победа против Турција.

Репрезентациска[уреди | уреди извор]

Дебитирал за репрезентацијата во натпреварот против Аргентина.

Признанија[уреди | уреди извор]

Бајерн Минхен
Германија
Поединечно
  • Добитник на златна копачка 2010
  • Најдобар млад играч 2010

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players“ (PDF). FIFA. 7 December 2013. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-24. Посетено на 8 December 2013.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име FCBprofile.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]