Јулијан Дракслер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулијан Дракслер
Julian Draxler 2018 (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Јулијан Дракслер[1]
Роден на 20 септември 1993(1993-09-20)(30 г.)[1]
Роден во Гладбек, Германија
Висина 1.85 m[2]
Позиција Офанзивен напаѓач / Крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Париз Сен Жермен
Број 23
Младинска кариера
1998–2000 БВ Ренфорт
2000–2001 ССВ Буер 07/28
2001–2011 Шалке 04
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2015 Шалке 04 119 (18)
2015–2017 Волфсбург 34 (5)
2017– Париз Сен Жермен 102 (14)
Репрезентација
2010–2011 Германија под 18 8 (1)
2011 Германија под 19 2 (1)
2011 Германија 21 1 (1)
2012– Германија 48 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 1 September 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 22:37, 13 October 2018 (UTC)

Јулијан Дракслер (гермснки изговор: [ˈjuːli̯aːn ˈdʁakslɐ]; роден на 20 септември 1993 година) — германски професионален фудбалер кој игра како крило за француски клуб Париз Сен-Жермен и германската репрезентација. Тој е познат по неговата способност да ги користи двете нозе, неговата брзина, и моќта на неговиот шут.

Дракслер го направил своето деби во Бундеслигата за Шалке 04, на возраст од 17 години во јануари 2011 година, а во мај истата година го постигнал првиот гол во финалето на германскиот Куп. Вкупно, тој одиграл 171 натпревар за Шалке, и постигнал 30 голови, пред да се прсели во тимот на  Волфсбург во 2015 година. Во јануари 2017, тој се приклучил на тимот на Париз Сен Жермен.

Целосната репрезентативна кариера со над 40 настапи од 2012 година, тој бил дел од Германската репрезентација со кој го освоил ФИФА Светското Првенство во 2014 година, и стигнал до полуфиналето на УЕФА Еуро 2016 година, додека во Купот на конфедерациите во 2017 година бил капитен на репрезентацијата со која го освоил турнирот. На Дракслер му бил доделен трофејот Златна Топка  како најдобар играч на натпреварот.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players“. FIFA. 11 June 2014. стр. 16. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-11. Посетено на 11 June 2014.
  2. „2018 FIFA World Cup: List of players“ (PDF). FIFA. 17 June 2018. стр. 12. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-06-10. Посетено на 2018-10-16.