Јозуа Кимих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јозуа Кимих
20180602 FIFA Friendly Match Austria vs. Germany Joshua Kimmich 850 0717.jpg
Кимих со Германија во 2018
Лични податоци
Полно име Јозуа Валтер Кимих[1]
Роден на 8 февруари 1995 (1995-02-08) (27 г.)[1]
Роден во Ротвајл, Германија
Држава Германија Германија
Висина 1.76 m[2]
Позиција среден ред, десен бек[3]
Клупски податоци
Сегашен клуб Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Број 6
Младинска кариера
0000–2007 ФК Бошинген
2007–2013 Штутгарт Штутгарт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2015 РБ Лајпциг РБ Лајпциг 53 (3)
2015– Бајерн Минхен Бајерн Минхен 76 (7)
Репрезентација
2011 Германија Германија 17 2 (0)
2013 Германија Германија 18 5 (0)
2013–2014 Германија Германија 19 9 (1)
2014–2015 Германија Германија 21 14 (2)
2016– Германија Германија 27 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Јозуа Валтер Кимих (германски: Joshua Kimmich, роден на 8 февруари 1995 година) — германски фудбалер, десен бек на Бајерн Минхен и на германската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „FIFA Confederations Cup Russia 2017: List of players: Germany“ (PDF). FIFA. 2 July 2017. стр. 4. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 July 2017. Посетено на 21 July 2017.
  2. „Joshua Kimmich“. FC Bayern Munich. Посетено на 6 November 2016.
  3. „Kimmich unhappy with Bayern bench duty“. The World Game. Special Broadcasting Service. Посетено на 12 March 2017.