Бернд Лено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бернд Лено
20180602 FIFA Friendly Match Austria vs. Germany Bernd Leno 850 0646.jpg
Лено во националниот дрес во2018
Лични податоци
Полно име Бернд Лено[1]
Висина 1.90 m
Положба голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Арсенал
Број 19


* Настапи (Голови)

Бернд Лено (германски: Bernd Leno, 4 март 1992, Битхајм-Бисинген) е германски голман кој во моментов игра за Арсенал .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Штутгарт[уреди | уреди извор]

Откако бил во помладите категории на германскиот клуб, тој потпишал професионален договор до јуни 2014 година.

Позајмица во Баер Леверкузен[уреди | уреди извор]

На 10 август 2011 година, Лено бил позајмен од Баер до 31 декември 2011 година.[2] Тој бил поразен од Вердер Бремен и станал само третиот голман на Бундериг кој ја спасил својата мрежа во првите три круга на шампионатот. На 13 септември 2011 година, кога имал 19 години и стари 193 години, против Челзи во групната фаза од Лигата на шампионите 2011/12. стана најмладиот германски голман што некогаш настапил на ЛШ мечот.[3][4]

Баер Леверкузен[уреди | уреди извор]

На 30 ноември 2011 година официјално станал член на Баер, кој го обезбеди договорот до 2017 година.[5] Со неколку големи натпревари стана стандард во првиот тим, а подоцна го продолжи договорот до 2018 година. .[6]

Арсенал[уреди | уреди извор]

Во Арсенал го имал своето деби во Лигата на Европа во победата против Ворскла 4: 1,[7] и во Премиер лигата во победата против Ватфорд, кога Петр Чех бил повреден. Лено ја доби довербата на тренерот Арсенал Емери и обезбеди добри тимови за англискиот тим.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Првиот повик да игра за националниот тим на Германија бил во октомври 2015 година за квалификациските натпревари за ЕП 2016 година. против Ирска и Грузија .[8]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Од 24 април 2019 година
Клуб Сезона Лига Национални куп Лига куп Еврпа Вкупно
Дивизија Натпревар Голови Натпревар Голови Натпревар Голови Натпревар Голови Натпревар Голови
Штутгарт 2009/10.[9] 3. германска лига 17 0 17 0
2010/11.[10] 3. германска лига 37 0 37 0
2011/12.[11] 3. германска лига 3 0 3 0
Вкупно 57 0 57 0
Бајер Леверкузен 2011/12.[11] Бундеслига 33 0 8 0 41 0
2012/13.[12] Бундеслига 32 0 2 0 6 0 40 0
2013/14.[13] Бундеслига 34 0 4 0 8 0 46 0
2014/15.[14] Бундеслига 34 0 4 0 10 0 48 0
2015/16.[15] Бундеслига 33 0 4 0 12 0 49 0
2016/17.[16] Бундеслига 34 0 1 0 7 0 42 0
2017/18.[17] Бундеслига 33 0 5 0 38 0
Вкупно 233 0 20 0 51 0 304 0
Арсенал 2018/19.[18] Премијер лига 29 0 0 0 1 0 3 0 33 0
Укупно у каријери 319 0 20 0 1 0 54 0 394 0

Претставник[уреди | уреди извор]

Од 8 октомври 2017 година [19]
Германија
Година Натпревар Цел
2016 година 3 0
2017 година 3 0
Вкупно 6 0

Трофеи[уреди | уреди извор]

Германија до 17

 • ЕП до 17 години: 2009.[20]

Германија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "2018/19 Premier League squads confirmed". Premier League. 3 September 2018. Посетено на 4 September 2018.
 2. "Leno on loan to Leverkusen". VfB Stuttgart. 10. 8. 2011. Архивирано од изворникот на 1. 4. 2012. Посетено на 22. 11. 2018.. Unknown parameter |dead-url= ignored (help); Check date values in: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 3. "Bernd Leno: Arsenal's new goalkeeper takes inspiration from Iker Casillas". ESPN. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 4. "5 things you probably didn't know about Arsenal's new signing Bernd Leno". Sportskeeda. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 5. "Bernd Leno to sign for Bayer 04". VfB Stuttgart. 30. 11. 2011. Архивирано од изворникот на 2. 2. 2014. Посетено на 22. 11. 2018.. Unknown parameter |dead-url= ignored (help); Check date values in: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 6. "Leno extends Leverkusen contract". Yahoo Sports. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 7. "Arsenal 4-2 Vorskla Poltava: Gunners cruise to Europa League win - BBC Sport". bbc.com. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 8. "Joachim Low adds Bernd Leno to squad for Euro 2016 double-header". football.co.uk. 5. 10. 2015. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |access-date=, |date= (help)
 9. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2009/10". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 10. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2010/11". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 11. 11,0 11,1 "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2011/12". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 12. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2012/13". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 13. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2013/14". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 14. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2014/15". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 15. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2015/16". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 16. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2016/17". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 17. "Bernd Leno: Vereins-Steckbrief: Spieler-Statistik 2017/18". Kicker. Olympia-Verlag. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 18. "Натпревари одиграни од Бернд Лено во 2018/2019". Soccerbase. Centurycomm. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |access-date= (help)
 19. "Бернд Лено". National Football Teams. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)
 20. 20,0 20,1 "B. Leno: Summary". Soccerway. Perform Group. Посетено на 22. 11. 2018.. Check date values in: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]