Прејди на содржината

Петр Чех

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петр Чех
Чех на трениог во екипата на ФК Челзи
Лични податоци
Полно име Петр Чех[1]
Роден на 20 мај 1982(1982-05-20)(42 г.)
Роден во П’лзењ, Чехословачка
Висина 1,96[2]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 1
Младинска кариера
1989–1999 ФК Викторија П’лзењ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2001 ФК Шмел 27 (0)
2001–2002 ФК Спарта Прага 27 (0)
2002–2004 ФК Рен 70 (0)
2004– ФК Челзи 279 (0)
Репрезентација
2001–2002 Чешка U-21 15 (0)
2002– Чешка 98 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17:21, 16 мај 2012 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18:45, 21 јуни 2012 (UTC)

Петр Чех (роден во П’лзен, 20 мај 1982) — чешки фудбалски голман и репрезентативец. Од 2004 година, брани за Челзи во Англиската премиер Лига. Покрај Челзи, Петр Чех бил голман и на Чмел, Спарта Прага и Рен. Во три сезони по ред (2004-2005, 2006-2007, 2007-2008) Чех е прогласуван за најдобар голман во Лигата на шампионите. Во сезоната 2004-2005, Чех поминал 1.025 минути без да прими гол, со што постигнал рекорд во ФА Премиер лигата. Подоцна, Едвин ван дер Сар од Манчестер Јунајтед поставил нов рекорд на 27 јануари 2009 година. Чех исто така ја освоил и златната ракавица во сезоната 2004-2005 и 2009-2010[3].

Во сезоната 2014-2015, по враќањето на голманот Тибо Куртоа во „Челзи“, Чех го загубил местото во тимот и претежно седел на клупата. Поради тоа, во ноември 2014 година, тој потпишал договор со „Арсенал“, за сума од седум милиони фунти.[4]

Во јуни 2019 година, Чех ја завршил фудбалската кариера, Чех почнал да работи како советник во „Челси“ а подоцна потпишал договор со екипата на „Глифорд Финикс“ која се натпреварува во втората британска хокеарска лига.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hugman, Barry J., уред. (2005). The PFA Premier & Football League Players' Records 1946–2005. Queen Anne Press. стр. 113. ISBN 1-85291-665-6.
  2. „Player Profile“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2014-01-07. Посетено на 28 April 2011.
  3. http://www.chelseafc.com/page/LatestNews/0,,10268~2052270,00.html (англиски)
  4. „Арсенал и Челси се договориле за Чех“, Дневник, година XVIII, број 5623, петок, 21 ноември 2014, стр. 25.
  5. „Петр Чех стана хокеар“, Слободен печат, година VII, број 1783, стр. 23.