ФК Штутгарт

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФФБ Штутгарт
VfB Stuttgart 1893 Logo.svg
Целосно имеФудбал клуб Штутгарт
Прекаршвабите
Основан9 септември 1893
СтадионМерцедес-Бенц Арена
Штутгарт, Германија
Капацитет60,441
ПретседателГерманија Бернд Валер
ТренерГерманија Јирген Крами
ЛигаБундеслига Бундеслига
2021/22Бундеслига, 15-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФФБ Штутгарт или познат како ФК Штутгарт е германски фудбалски клуб од градот Штутгарт, Баден-Виртемберг. Клубот е од најпознатите во германската Бундеслига. Досега во својата историја шест пати го освоил државното првенство, последен пат во сезоната 2006-2007, а трипати бил освојувач и на Купот на Германија.

Титули[уреди | уреди извор]

Бундеслига Бундеслига : 5

1949-1950, 1951-1952, 1983-1984, 1991-1992, 2006-2007

Куп на Германија Куп на Германија : 3

1953-1954, 1957-1958, 1996-1997

Суперкуп на Германија Суперкуп на Германија : 1

1922

Интертото куп УЕФА Интертото куп : 2

2000, 2002

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Австралија ГМ Мичел Лангерак
2 Аргентина ОД Емилиано Инсуа
3 Германија ОД Даниел Шваб
4 Босна и Херцеговина ОД Тони Шуњиќ
5 Германија ОД Тимо Баумгартл
6 Германија ОД Георг Нидермајер
7 Австрија НП Мартин Харник
8 Германија СР Лукас Руп
9 Австралија СР Роби Крус
10 Германија СР Даниел Дидави
11 Еквадор СР Карлос Груесо
14 Германија ОД Филип Хајзе
15 Германија СР Кевин Гроскројц
16 Австрија ОД Флориан Клајн
17 Грција ГМ Одисеас Влаходимос
18 Србија НП Филип Костиќ
Бр. Позиција Играч
19 Германија НП Тимо Вернер
20 Германија СР Кристијан Гентнер
21 Чешка СР Адам Хлушек
22 Полска ГМ Пржемислав Титон
23 Украина НП Артем Краветс
26 Брег на Слоновата Коска СР Сереј Дие
27 Германија СР Март Ристл
28 Германија СР Марвин Ваничек
31 Германија СР Арианит Ферати
32 Германија ГМ Бенјамин Упхоф
33 Германија НП Даниел Гинчек
34 Украина НП Борис Таши
39 Чешка СР Јан Климент
41 Германија ОД Стивен Сама
42 САД СР Џером Кизеветер
44 Романија СР Александру Максим

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]