УЕФА Лига на шампиони 2011/12

Од Википедија — слободната енциклопедија
2011–12 Лига на шампиони
Фудбалерите на Челси го прославуваат освојувањето на титулата
Податоци за купот
Датуми13 септември 2011 – 19 мај 2012 (турнир)
28 јуни – 24 август 2011 (квалификации)
Екипи32 (групна фаза)
76 (вкупно) (од 52 асоцијации)
Статистики за купот
Одиграни натпревари88
Постигнати голови232 (2.64 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Германија Марио Гомес
Аргентина Лионел Меси (6 гола)

УЕФА Лига на шампиони 2011/12 — 57-то издание на Лигата на Шампиони, најсилниот Европски клупски фудбалски турнир, и 20та сезона во овој формат. Финалето се одигра на стадионот Алијанц Арена, стадионот на Баерн Минхен и Михнхен 1860, во Минхен, Германија,[1] но сепак стадионот се викал “Фудбалска Арена Минхен“ за натпреварот, поради тоа што УЕФА не дозволува име на спонзори кои не се помеѓу партнерите. Како дел од пробата започната во 2009–10 УЕФА Европа Лига, два додатни судии - еден зад секој гол - се користеле во сите натпревари.[2] Барселона биле бранители на титулата. Победникот добил место во 2012 ФИФА Клупско Светско Првенство.

Распределба на тимови по асоцијација[уреди | уреди извор]

Вкупно 76 тима ќе се натпреваруваат во 2011-12 Лигата на Шампиони, од 52 УЕФА асоцијации (Лихтенштајн не организира домашно лигашко првенство). Распределбата на места на дрќавите е одредена според 2010 УЕФА лигашкиот коефициент, во којшто се земаат во обзир перформансите во Европските натпреварувања од 2005-06 до 2009-10.[3]

Подолу е квалификационата шема за 2010-11 УЕФА Лига на шампиони:[4]

 • Асоцијациите 1–3 имаат по четири тима во игра
 • Асоцијациите 4–6 имаат по три тима во игра
 • Асоцијациите 7–15 имаат по два тима во игра
 • Асоцијациите 16–53 имаат по еден тима во игра (освен Лихтенштајн)

На победниците на Лига на шампиони 2010/11 ќе му беше доделено автоматско место ако не се квалификуваа за турнирот преку перформансот во домашното првенство; но сепак, ова не беше потребно затоа што Барселона, победниците од Лига на шампиони 2010/11, се квалификуваа за Лигата на Шампиони преку домашното првенство.

Ранкинг на асоцијациите[уреди | уреди извор]

Место Асоцијација Коеф. Тим
1 Англија Англија 81.856 4
2 Шпанија Шпанија 79.757
3 Италија Италија 64.338
4 Германија Германија 64.207 3
5 Франција Франција 53.740
6 Русија Русија 43.791
7 Украина Украина 39.550 2
8 Романија Романија 39.491
9 Португалија Португалија 38.296
10 Холандија Холандија 36.546
11 Турција Турција 34.450
12 Грција Грција 29.899
13 Швајцарија Швајцарија 28.375
14 Белгија Белгија 27.900
15 Данска Данска 27.350
16 Шкотска Шкотска 25.791 1
17 Бугарија Бугарија 22.000
18 Чешка Чешка 21.975
Место Асоцијација Коеф. Тим
19 Австрија Австрија 19.575 1
20 Израел Израел 18.875
21 Кипар Кипар 17.999
22 Норвешка Норвешка 17.400
23 Словачка Словачка 15.832
24 Шведска Шведска 14.191
25 Србија Србија 14.000
26 Полска Полска 12.541
27 Хрватска Хрватска 12.332
28 Белорусија Белорусија 11.541
29 Ирска Република Ирска 9.541
30 Финска Финска 9.499
31 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 8.749
32 Литванија Литванија 8.416
33 Латвија Латвија 8.248
34 Молдавија Молдавија 7.290
35 Словенија Словенија 6.957
36 Унгарија Унгарија 6.750
Место Асоцијација Коеф. Тим
37 Грузија Грузија 5.748 1
38 Азербејџан Азербејџан 5.498
39 Исланд Исланд 5.415
40 Македонија Македонија 5.332
41 Лихтенштајн Лихтенштајн 4.500 0
42 Казахстан Казахстан 4.499 1
43 Естонија Естонија 4.374
44 Албанија Албанија 3.999
45 Ерменија Ерменија 2.999
46 Велс Велс 2.581
47 Црна Гора Црна Гора 2.125
48 Фарски Острови Фарски Острови 1.832
49 Северна Ирска Северна Ирска 1.624
50 Луксембург Луксембург 1.249
51 Андора Андора 1.000
52 Малта Малта 0.916
53 Сан Марино Сан Марино 0.750

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Бидејќи победникот од 2010-11 УЕФА Лига на шампиони, Барселона, обезбеди место преку местото во домашното првенство, местото за бранителот на групата во фазата по групи беше испразнето. За да се компензира:

 • Шампионот од асоцијацијата 13 (Швајцарија) беше промовиран од третата квалификациона рунда во фазата по групи.
 • Шампионот од асоцијацијата 16 (Шкотска) беше промовиран од втората квалификациона рунда во третата квалификациона рунда.
 • Шампионот од асоцијациите 48-49 (Фарски Острови и Северна Ирска) беа промовирани од првата квалификациона рунда во втората квалификациона рудна.
Тимови влезени во оваа рунда Тимови од претходните рунди
Прва квалификациона рунда
(4 тима)
 • 4 шампиони од асоцијациите 50–53
Втора квалификациона рунда
(34 тима)
 • 32 шампиони од асоцијациите 17–49 (освен Лихтенштајн)
 • 2 победници од првата квалификациона рунда
Трета квалификациона рунда Шампиони
(20 тима)
 • 3 шампиони од асоцијациите 14–16
 • 17 победници од втората квалификациона рунда
Нешампиони
(10 тима)
 • 9 второпласирани од асоцијациите 7–15
 • 1 третопласирани од асоцијацијата 6
Плеј-оф рунда Шампиони
(10 тима)
 • 10 победници од третата квалификациона рунда за шампиони
Нешампиони
(10 тима)
 • 2 третопласирани од асоцијациите 4 и 5
 • 3 четвртопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од третата квалификациона рунда за нешампиони
Групна фаза
(32 тима)
 • 13 шампиони од асоцијациите 1–13
 • 6 второпласирани од асоцијациите 1–6
 • 3 третопласирани од асоцијациите 1–3
 • 5 победници од плеј-оф рунда за шампиони
 • 5 победници од плеј-оф рунда за нешампиони
Нокаут фаза
(16 тима)
 • 8 победници во фазата по групи
 • 8 второпласирани во фазата по групи

Тимови[уреди | уреди извор]

Лигашката позиција од минатата сезона е покажана во загради.[5]
(П-1рв означувапобедник во плеј-офот на крајот од сезоната)

Групна фаза
Шпанија БарселонаОТ (1ва) Италија Милан (1рв) Франција Марсеј (2ор) Португалија Порто (1рв)
Англија Манчестер Јунајтед (1рв) Италија Интер (2ор) Русија Зенит Санкт Петерзбург (1рв) Холандија Ајакс (1рв)
Англија Челзи (2ор) Италија Наполи (3ет) Русија ЦСКА Москва (2ра) Турција Трабзонспор (2ор)Забелешка ТУР
Англија Манчестер Сити (3ет) Германија Борусија Дортмунд (1ва) Украина Шахтјор Донецк (1рв) Грција Олимпијакос (1рв)
Шпанија Реал Мадрид (2ор) Германија Баер Леверкузен (2ор) Романија Отелул Галати (1рв) Швајцарија Базел (1рв)
Шпанија Валенсија (3та) Франција Лил (1рв)
Плеј-оф рунда
Шампиони Нешампиони
Англија Арсенал (4рт) Италија Удинезе (4рт) Франција Лион (3ет)
Шпанија Виљареал (4рт) Германија Баерн Минхен (3ет)
Трета квалификациона рунда
Шампиони Нешампиони
Белгија Генк (1рв) Русија Рубин Казан (3ет) Холандија Твенте (2ор) Швајцарија Цирих (2ор)
Данска Копенхаген (1рв) Украина Динамо Киев (2ор) Турција Трабзонспор (2ор)Забелешка ТУР Белгија Стандард Лиеж (2ор)
Шкотска Ренџерс (1рв) Романија Васлуи (3ет)Забелешка РОМ Грција Панатинајкос (П-1рв) Данска Оденсе (2ор)
Португалија Бенфика (2ра)
Втора квалификациона рунда
Бугарија Литекс Ловех (1рв) Србија Партизан (1рв) Латвија Сконто (1рв) Казахстан Тобол Костанај (1рв)
Чешка Викторија П’лзењ (1ва) Полска Висла Краков (1ва) Молдавија Дакија Кишинев (1ва) Естонија Флора Талин (1ва)
Австрија Струм Грац (1рв) Хрватска Динамо Загреб (1рв) Словенија Марибор (1рв) Албанија Скендербег Корча (1рв)
Израел Макаби Хаифа (1рв) Белорусија БАТЕ Борисов (1рв) Унгарија Видеотон (1рв]) Ерменија Пјуник (1рв)
Кипар АПОЕЛ (1рв) Ирска Шамрок Роверс (1рв) Грузија Зестафони 1рв) Велс Бангор Сити (1рв)
Норвешка Розенборг (1рв) Финска Хелсинки (1рв) Азербејџан Нефчи Баку (1рв) Црна Гора Могрен (1рв)
Словачка Слован Братислава (1рв) Босна и Херцеговина Борац Бања Лука (1рв) Исланд Брајдаблик (1рв) Фарски Острови Торсхавн (1рв)
Шведска Малме (1рв) Литванија Екранас (1рв) Македонија Шкендија (1ва) Северна Ирска Линфилд (1рв)
Прва квалификациона рунда
Луксембург Дуделанг (1рв) Андора Санта Кулома (1ва) Малта Валета (1ва) Сан Марино Тре Фиори (1рв)
  Покажува дека тимот отпаднал во првата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во втората квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во третата квалификациона рунда.
  Покажува дека тимот отпаднал во плеј-оф рундата.
  Покажува дека тимот отпаднал во групната фаза.
  Покажува дека тимот e во игра (осмина-финале).
Забелешки
 • ОТ Освојувачи на титулата
 • Романија (РОМ ): Поради тоа што на Политехна Тимошара, второпласираниот тим во романската лига не му беше доделена лиценца, Васлуи, третопласираниот тим го презеде местото во третата квалификациона фаза од Лигата на Шампиони .[6]
 • Турција (ТУР): Фенербахче, шампионите во сезоната 2010/11, беа банирани од Турската Фудбалск Федерација на 24 август 2011 од учество во Лигата на Шампионите поради истрагата за местење на натпревари која е во тек[7][8] УЕФА одлучи да ги замени нив во групната фаза со вице-првакот , Трабзонспор, кој претходно изгуби во третата квалификациона рунда и во тоа време се натпреварување во плеј-оф рундата од Европа Лигата.[9]

Рунди и дата на жрепки[уреди | уреди извор]

Сите жрепки се одржани во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија освен ако не е наведено поинаку.[10]

Фаза Рунда Дата на жрепка Прв натп. Втор натп.
Квалификации Прва квалификациона рунда 20 јуни 2011 28–29 јуни 2011 5–6 јули 2011
Втора квалификациона рунда 12–13 јули 2011 19–20 јули 2011
Трета квалификациона рунда 15 јули 2011 26–27 јули 2011 2–3 август 2011
Плеј-оф Плеј-оф рунда 5 август 2011 16–17 август 2011 23–24 август 2011
Групна фаза Коло 1 25 август2011
(Монако)
13–14 септември 2011
Коло 2 27–28 септември 2011
Коло 3 18–19 октомври 2011
Коло 4 1–2 ноември 2011
Коло 5 22–23 ноември 2011
Коло 6 6–7 декември 2011
Нокаут фаза Осмина-финале 16 декември 2011 14–15 & 21–22 февруари 2012 6–7 & 13–14 март 2012
Четврт-финале 16 март 2012 27–28 март 2012 3–4 април 2012
Полуфинале 17–18 април 2012 24–25 април 2012
Финале 19 мај 2012 на Фудбалска Арена Минхен, Минхен

Групна фаза[уреди | уреди извор]

32 клуба беа поделени во осум групи од четири тима на 25 август 2010 во Монако.[11] Во секој група, тимовите играат секој против себе на домашен и гостински терен. Мечевеите ќе се играат на 13–14 септември 27–28 септември 18–19 октомври 1–2 ноември 22–23 ноември, and 6–7 декември 2010.Победниците и второпласираните од групите ќе продолжат во осмина-финалето, а третопласираниот во рундата од 32 во Европа Лигата.

Ако два или повеќе тима имаат ист број на бодови во групните натпревари, следниве критериуми се применуваат за да се определи ранкингот (во опаѓачки ред):[4]

 1. поголем број на бодови добиени во групните натпревари против тимовите кои се во прашање;
 2. подобра гол разлика против тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број на голови постигнати против тимовите кои се во прашање;
 4. поголем број на голови постигнати на гостински терен против тимовите кои се во прашање;
 5. Ако после спроведувањето на критериумите 1 до 4 на неколку тима, два тима имаат сѐ уште ист ранкинг, критериумите од 1 до 4 ќе бидат спроведени на тие тимови;
 6. подобра гол разлика во сите натпревари во групата;
 7. поголем број на голови постигнати во сите натпревари во групата;
 8. поголем коефициент акумулиран во претходните пет сезони исто така и за асоциајциите.

Во 32та учесници има 11 поранешни освојувачи на титули на Европски Куп/Лига на Шапиони (40 титули комбинирано) и 5 тима (Манчестер Сити, Наполи, Трабзонспор, Викторија П’лзењ и Отелул Галати) ќе ги направат првите настапи во групната фаза.[12] Во групната фаза има тимови од осумнаесет УЕФА федерации: Англија и Шпанија со четири клуба, Италија, Германија и Франција со три, Русија и Португалија со два, додека другите 11 асоцијации се претставени со по 1 клуб, од кои сите се шампиони, освен Трабзонспор, кој го замени Фенербахче поради местење натпревари во Турската Лига.

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Германија Баерн Минхен 6 4 1 1 11 6 +5 13
Италија Наполи 6 3 2 1 10 6 +4 10
Англија Манчестер Сити 6 3 1 2 9 6 +3 9
Шпанија Виљареал 6 0 0 6 2 14 −12 0
  БМ МС НАП ВИЛ
Баерн Минхен 2–0 3–2 3–1
Манчестер Сити 2–0 1–1 2-1
Наполи 1–1 2–1 2–0
Виљареал 0–2 0–3 0–2

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Италија Интер 6 3 1 2 8 7 +1 10
Русија ЦСКА Москва 6 2 2 2 9 8 +1 8
Турција Трабзонспор 6 1 4 1 3 5 -2 7
Франција Лил 6 1 3 2 6 6 0 6
  ЦМ ИНТ ЛИЛ ТРА
ЦСКА Москва 2–3 0–2 3–0
Интер 1–2 2–1 0–1
Лил 2–2 0–1 0–0
Трабзонспор 0–0 1–1 1–1

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Португалија Бенфика 6 3 3 0 8 4 +4 12
Швајцарија Базел 6 3 2 1 11 10 +1 11
Англија Манчестер Јунајтед 6 2 3 1 11 8 +3 9
Романија Отелул Галати 6 0 0 6 3 11 −8 0
  БАЗ БЕН МЈ ОГ
Базел 0–2 2–1 2–1
Бенфика 1–1 1–1 1–0
Манчестер Јунајтед 3–3 2–2 2–0
Отелул Галати 2–3 0–1 0–2

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Шпанија Реал Мадрид 6 6 0 0 19 2 +17 18
Франција Лион 6 2 2 2 9 7 +2 8
Холандија Ајакс 6 2 2 2 6 6 0 8
Хрватска Динамо Загреб 6 0 0 6 3 22 −19 0
  АЈА ДЗ ОЛ РМ
Ајакс 4–0 0–0 0–3
Динамо Загреб 0–2 1–7 0–1
Лион 0–0 2–0 0–2
Реал Мадрид 3–0 6–2 4–0

Група Е[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Челзи 6 3 2 1 13 4 +9 11
Германија Баер Леверкузен 6 3 1 2 8 8 0 10
Шпанија Валенсија 6 2 2 2 12 7 +5 8
Белгија Генк 6 0 3 3 2 16 -14 3
  БЛ ЧЕЛ ГЕН ВАЛ
Баер Леверкузен 2–1 2–0 2–1
Челзи 2–0 5–0 3–0
Генк 1–1 1–1 0–0
Валенсија 3–1 1-1 7–0

Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Арсенал 6 3 2 1 7 6 +1 11
Франција Марсеј 6 3 1 2 7 4 +3 10
Грција Олимпијакос 6 3 0 3 8 6 +2 9
Германија Борусија Дортмунд 6 1 1 4 6 12 -6 4
  АРС БД ОМ ОЛИ
Арсенал 2–1 0–0 2–1
Борусија Дортмунд 1–1 2–3 1–0
Марсеј 0–1 3–0 0–1
Олимпијакос 3–1 3–1 0–1

Група Г[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Кипар АПОЕЛ 6 2 3 1 6 6 0 9
Русија Зенит Санкт Петербург 6 2 3 1 7 5 +2 9
Португалија Порто 6 2 2 2 7 7 0 8
Украина Шахтјор Донецк 6 1 2 3 6 8 −2 5
  АПО ПОР СД ЗСП
АПОЕЛ 2–1 0–2 2–1
Порто 1–1 2–1 0–0
Шахтјор Донецк 1–1 0–2 2–2
Зенит Сент Петерсбург 0–0 3–1 1–0

Група Х[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Шпанија Барселона 6 5 1 0 20 4 +16 16
Италија Милан 6 2 3 1 11 8 +3 9
Чешка Викторија П’лзењ 6 1 2 3 4 11 -7 5
Белорусија БАТЕ Борисов 6 0 2 4 2 14 -12 2
  БАР БАТ МИЛ Вп
Барселона 4–0 2–2 2–0
БАТЕ Борисов 0–5 1–1< 0–1
Милан 2–3 2–0 2–0
Викторија П’лзењ 0–3 1–1 2–2

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, тимовите играат помеѓу себе во два натпревари, освен финалето кое се игра во еден. Жрепката за осмина-финалето се одржала 16 декември 2011. Жрепките за четврт-финалето, полуфиналето и финалето (да се одреди “домашниот“ тим) се одржале на 16 март 2012.

Во жрепката за осминафиналето, осумте победници во групите се носители, и осмуте второпласирани се неносители. Тимот-носител ќе игра против тимот-неносител, така што носителот го игра вториот натпревар на домашен терен. Тимовите од иста група или иста асоцијација неможат да играат помеѓу себе. Во жрепката за четврт-финалето и понатаму, нема носители, и тимовите од иста група и асоцијација можат да се играат меѓу себе.

Квалификувани тимови
Легенда
Носители во жрепката за осмина-финалето
Не-носители во жрепката за осмина-финалето
Група Победници Второпласирани
А Германија Баерн Минхен Италија Наполи
Б Италија Интер Русија ЦСКА Москва
Ц Португалија Бенфика Швајцарија Базел
Д Шпанија Реал Мадрид Франција Лион
Е Англија Челзи Германија Баер Леверкузен
Ф Англија Арсенал Франција Марсеј
Г Кипар АПОЕЛ Русија Зенит Санкт Петербург
Х Шпанија Барселона Италија Милан

Осмина-финале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 14, 15, 21 и 22 февруари, додека вторите се одиграле на 6, 7, 13 и 14 март 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Лион Франција 1–1 (3–4 пен) Кипар АПОЕЛ 1–0 0–1
Наполи Италија 4–5 Англија Челзи 3–1 1–4
Милан Италија 4–3 Англија Арсенал 4–0 0–3
Базел Швајцарија 1–7 Германија Баерн Минхен 1–0 0–7
Баер Леверкузен Германија 2–10 Шпанија Барселона 1–3 1–7
ЦСКА Москва Русија 2–5 Шпанија Реал Мадрид 1–1 1–4
Зенит Санкт Петербург Русија 3–4 Португалија Бенфика 3–2 0–2
Марсеј Франција 2–2 (гг) Италија Интер 1–0 1–2

Четврт-финале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 27 и 28 март, додека вторите се одиграле на 3 и 4 април 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
АПОЕЛ Кипар 2–8 Шпанија Реал Мадрид 0–3 2–5
Марсеј Франција 0–4 Германија Баерн Минхен 0–2 0–2
Бенфика Португалија 1–3 Англија Челзи 0–1 1–2
Милан Италија 1–3 Шпанија Барселона 0–0 1–3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 17 и 18 април, додека вторите се одиграле на 24 и 25 април 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Баерн Минхен Германија 3–3 (3–1 пен) Шпанија Реал Мадрид 2–1 1–2
Челзи Англија 3–2 Шпанија Барселона 1–0 2–2

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето на 2012 Лига на шампиони се одиграло на 19 мај 2012 на Алијанц Арена во Минхен, Германија.

19 мај 2012
20:45 CEST
Баерн Минхен Германија 1 – 1 (прод.)
(3 – 4 пен.)
Англија Челзи Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 62,500
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Милер гол 83' Извештај Дрогба гол 88'
  Пенали  
Лам
Гомес
Нојер
Олиќ (stopped)
Швајнштајгер (hits post)
3 – 4 (stopped) Мата
Луиз
Лампард
Кол
Дрогба

Статистика[уреди | уреди извор]

Најдобрите стрелци и асистенти од 2011-12 Лигата на Шампиони (без квалификационите и плеј-оф рундите) се следниве:
Играчите со задебелени букви се сѐ уште во натпреварувањето.

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Име Тим Голови Изиграни минути
1 Германија Марио Гомес Германија Баерн Минхен 6 388'
Аргентина Лионел Меси Шпанија Барселона 6 450'
3 Брег на Слоновата Коска Сејду Думбија Русија ЦСКА Москва 5 430'
Швајцарија Александер Фреи Швајцарија Базел 5 431'
Франција Бафетимби Гомиз Франција Лион 5 483'
Шпанија Роберто Солдадо Шпанија Валенсија 5 515'
7 Шпанија Хосе Каљехон Шпанија Реал Мадрид 4 187'
Шпанија Педро Родригес Шпанија Барселона 4 349'
Шведска Златан Ибрахимовиќ Италија Милан 4 360'
Франција Карим Бензема Шпанија Реал Мадрид 4 444'
Уругвај Единсон Кавани Италија Наполи 4 491'
Бразил Хулк Португалија Порто 4 528'

Извор:[13]

Асистенти[уреди | уреди извор]

Место Име Тим Асистенции Изиграни минути
1 Аргентина Николас Гаитан Португалија Бенфика 5 497'
2 Франција Карим Бензема Шпанија Реал Мадрид 4 444'
3 Шпанија Исак Куенча Шпанија Барселона 3 182'
Шпанија Фернандо Торес Англија Челзи 3 354'
Франција Алу Сисоко Франција Лион 3 450'
Аргентина Лионел Меси Шпанија Барселона 3 450'
Аргентина Езекуел Лавеци Италија Наполи 3 506'

Извор:[14]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „УЕФА ги соопшти стадионите за финалињата во 2011 и 2012“. UEFA.com. УНИАН. 28 април 2010. Посетено на 28 април 2010.
 2. УЕФА продолжува со пробата на судиите, UEFA.com.
 3. 2010 УЕФА Ранкинг на државите Берт Касиес
 4. 4,0 4,1 „Регулации на Лига на шампиони 2011/12“ (PDF). Нион: UEFA. 2011. Посетено на 1 јуни 2011.
 5. Квалификации за Европскиот Фудбалски Куп 2011/2012 Берт Касиес
 6. „Тимошара не доби лиценца за ЛШ“. Onlinesport.ro. Посетено на 31 мај 2011.
 7. „Фенербахче откажан од ЛШ поради местење на натпревари“. BBC. 25 август 2011. Посетено на 24 август 2011.
 8. „Фенербахче е надвор од овогодинешната Лига на шампиони“. Турска Фудбалска Федерација. 24 август 2011.
 9. „Фенербахче е заменет во Лигата на Шампиони“. UEFA.com. 24 август 2011.
 10. „2011/12 Лига на шампиони“. UEFA.com.
 11. „Барселоан го доби Милан во групата“. UEFA.com. 25 август 2011.
 12. „Едниаесет поранешни победници на ЛШ во жрепката“. UEFA.com. 24 август 2011.
 13. „Статистики — Турнир — Постигнати голови“. UEFA.com. УЕФА. Посетено на 11 декември 2011.
 14. „Статистики — Турнир — Аситенции“. UEFA.com. УЕФА. Посетено на 28 септември 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]