Прејди на содржината

Куп на шампиони 1964/65

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на шампиони 1964/65
Податоци за купот
Датуми13 септември 1964 - 27 мај 1965
Екипи31
Финале
ШампиониИталија Интер Милано
(2. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Португалија Еузебио
Португалија Жозе Аугусто Торес (9 голови)

Куп на шампиони 1964/65 — 10-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 27 мај 1965 година на стадионот Сан Сиро во Милано, каде Интер Милано со резултат 1:0 ја победил Бенфика. Ова била втората по ред сезона во која Интер го освоил трофејот.

Италија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Интер, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувала и Болоња, како првак на Италија.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Слиема Вондерерс Малта 0:7 Романија Динамо Букурешт 0:2 0:5
Ренџерс Шкотска 5:51 СФРЈ Црвена Ѕвезда 3:1 2:4
Рапид Виена Австрија 5:0 Ирска Шамрок Роверс 3:0 2:0
Гленторан Северна Ирска 4:5 Кралство Грција Панатинајкос 2:2 2:3
Партизани Тирана Албанија 0:2 Германија Келн 0:0 0:2
Андерлехт Белгија 2:22 Италија Болоња 1:0 1:2
Рејкјавик Исланд 1:11 Англија Ливерпул 0:5 1:6
Хемие Лајпциг Источна Германија 2:6 Унгарија Вашаш Ѓер 0:2 2:4
Локомотива Софија Бугарија 8:5 Шведска Малме 8:3 0:2
ДВС Холандија 4:1 Турција Фенербахче 3:1 1:0
Рејпас Лахти Финска 2:4 Норвешка Лин 2:1 0:3
Б 1909 Данска 2:9 Шпанија Реал Мадрид 2:5 0:4
Дукла Прага Чешка 4:43 Предлошка:Country data ПОЉ Горњик Забже 4:1 0:3
Сент Етјен Франција 3:4 Швајцарија Шо де Фон 2:2 1:2
Арис Луксембург 2:10 Португалија Бенфика 1:5 1:5

Забелешка: Интер Милано како бранител на титулата директно се пласирал во првото коло.

1 Ренџерс ја победил Црвена Ѕвезда со резултат 3:1 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирал во првото коло.

2 Андерлехт се пласирал во првото коло со фрлање на паричка, по одигрувањето на одлучувачкиот натпревар со Болоња кој завршил 0:0.

3 Дукла Прага се пласирала во првото коло со фрлање на паричка, по одигрувањето на одлучувачкиот натпревар со Горник кој завршил 0:0.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Панатинајкос Кралство Грција 2:3 Предлошка:Country data НЕМ Келн 1:1 1:2
Ливерпул Англија 4:0 Белгија Андерлехт 3:0 1:0
Интер Милано Италија 7:0 Романија Динамо Букурешт 6:0 1:0
Ренџерс Шкотска 3:0 Австрија Рапид Виена 1:0 2:0
ДВС Холандија 8:1 Норвешка Лин 5:0 3:1
Вашаш Ѓер Унгарија 8:7 Бугарија Локомотива Софија 5:3 3:4
Шо де Фон Швајцарија 1:6 Португалија Бенфика 1:1 0:5
Реал Мадрид Шпанија 6:2 Чешка Дукла Прага 4:0 2:2

Четврфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Келн Германија 0:01 Англија Ливерпул 0:0 0:0
Интер Милано Италија 3:2 Шкотска Ренџерс 3:1 0:1
ДВС Холандија 1:2 Унгарија Вашаш Ѓер 1:1 0:1
Бенфика Португалија 6:3 Шпанија Реал Мадрид 5:1 1:2

1 Ливерпул се пласирал во првото коло со фрлање на паричка, по одигрувањето на одлучувачкиот натпревар со Келн кој завршил 2:2.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Ливерпул Англија 3:4 Италија Интер Милано 3:1 0:3
Вашаш Ѓер Унгарија 0:5 Португалија Бенфика 0:1 0:4

Финале[уреди | уреди извор]

27 мај 1965
Интер Милано Италија 1-0 Португалија Бенфика Сан Сиро, Милано
Публика: 89,000
Судија: Готфрид Динст (Швајцарија)
Жаир гол 42'