Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2014 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2014 UEFA Champions League Final
250px
Match programme cover
Првенство УЕФА Лига на Шампиони 2013–14
После регуларно време дополнително време
Датум 24 May 2014
Стадион Стадион Луж, Лисабон
UEFA Човек на натпреварот Анхел Ди Марија (Реал Мадрид)[1]
Fans' Човек на натпреварот Серхио Рамос (Реал Мадрид)[2]
Судија Бјорн Кајперс (Холандија)
Гледачи 60,976[3]
Временски прилики Умерено облачно
17 °C (63 °F)
51% влажност[4]
2013
2015

Финале на УЕФА Лигата на шампиони во 2014 — финалниот натпревар на УЕФА Лигата на Шампоните во сезоната 2014-15 година, односно 59-та сезона на Европскиот премиерен клупски фудбалски турнир организиран од страна на УЕФА, или 22-та сезона на УЕФА Лигата на Шампионите, бидејќи натпреварувањето било преименувано од Куп на Европски Шампиони во Лига на Шампиони. 

Натпреварот се одиграл на 24 Мај 2014 година, на Стадионот Луж во Лисабон, Португалија, меѓу шпанските клубови Реал Мадрид и Атлетико Мадрид. Тоа било пето финале каде што се сретнале две екипи од иста асоцијација, и прво финале на шпански екипи од ист град. Реал Мадрид победил на натпреварот со резултат од 4-1 по продолженијата, со головите од Герет Бејл, Марсело и Кристијано Роналдо, по израмнувачкиот гол на Серхио Рамос, во 93-та минута. Разултатот бил отворен од страна на Диего Годин во првото полувреме. Со оваа победа, Реал Мадрид ја освоил јубилејнта 10 титула во ова натпреварување, 12 години по нивната деветта победа.

Место[уреди | уреди извор]

Стадионот Луж во Лисабон, како домаќин на Финалето на Лигата на Шампионите во 2014 година.

Стадионот Луж во Лисабон, Португалија, бил избран за место на одигрување на натпреварот за Финалето на Лигата на шампионите во 2014 година на УЕФА состанокот на Извршниот Одбор одржан во Истанбул, Турција, на 20 Март 2012 година.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rodríguez, Alfredo. „Madrid's Casillas pays tribute to 'kings of Europe'“, UEFA.com (Union of European Football Associations), 25 мај 2014 (посет. 26 мај 2014 г).
  2. Madrid finally fulfil Décima dream“, UEFA.com (Union of European Football Associations), 24 мај 2014 (посет. 24 мај 2014 г).
  3. „Full-time report“. UEFA.com (Union of European Football Associations). 24 мај 2014. http://www.uefa.com/newsfiles/ucl/2014/2011883_fr.pdf. посет. 24 мај 2014 г. 
  4. „Tactical Line-ups – Final – Saturday 24 May 2014“ (PDF). Union of European Football Associations. 24 мај 2014. http://www.uefa.com/newsfiles/ucl/2014/2011883_lu.pdf. 
  5. „UEFA Executive Committee agenda for Istanbul meeting“. UEFA.org (Union of European Football Associations). 9 март 2012. http://www.uefa.org/mediaservices/mediareleases/newsid=1766100.html. 
  6. „Lisbon to stage 2014 UEFA Champions League final“. UEFA.com (Union of European Football Associations). 20 март 2012. http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1771656.html.