Бјорн Кајперс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бјорн Кајперс
Кајперс на Маракана во 2013
Целосно име Бјорн Кајперс
Роден 28 март 1973(1973-03-28)(50 г.)
Олдензал, Оверајсел, Холандија
Домашна
Години Лига Улога
2002–present Прва Холандска Лига Фудбалски судија
2005–present Ердивисие Судија
Меѓународна
Години Лига Улога
2006– ФИФА Фудбалски Судија
2009– УЕФА Елитна група на Судии Судија

Бјорн Кајперс (холандски изговор: [ˈbjɵrn ˈkœypərs]; роден на 28 март 1973 година) е холандски фудбалски судија.[1] Тој е судија под знакот на ФИФА од 2006 година и УЕФА Елитната група на судии од 2009 година. За време на натпреварите тој  е помогнат од страна на неговите сонародници Сандер ван Рукел и Ервин Заинстра.[2] Кајперс бил назначен за судијата на неколку престижни меѓународни финалиња како на УЕФА Супер Купот во 2011 година, УЕФА Лигата на Европа во 2013 година,  финалето, на Купот на Конфедерациите во 2013 година, финалето на Лигата на Шампионите во 2014 година, Финалето на ФИФА У-20 Светското Првенство во 2017 година  и Финалето на УЕФА Европа Лигата во 2018 година.[3]

Судиска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA U-20 World Cup Korea Republic 2017 Referees – Björn Kuipers“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. Архивирано од изворникот на 2018-06-22. Посетено на 25 May 2017.
  2. „Referees appointed for the 2018 UEFA club competition finals“. UEFA.com. Union of European Football Associations. 7 May 2018. Посетено на 7 May 2018.
  3. „Palmares for referee Björn Kuipers“. WorldReferee.com. WorldReferee. Архивирано од изворникот на 2016-06-18. Посетено на 28 June 2016.