Кристијано Роналдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кристијано Роналдо
Shahter-Reak M 2015 cropped (18).jpg
Роналдо со Реал Мадрид во 2015
Лични податоци
Полно име Кристијано Роналдо дос Сантос Авеиро
Роден на 5 февруари 1985 (1985-02-05) (воз. 33 г.)
Роден во Фуншал, Мадеира, Португалија
Висина 1,85 м[1]
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Јувентус Јувентус
Број 7
Младинска кариера
1993–1995 Андориња
1995–1997 Насионал Насионал
1997–2002 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 25 (3)
2003–2009 Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 196 (84)
2009–2018 Реал Мадрид Реал Мадрид 292 (311)
2018– Јувентус Јувентус 0 (0)
Репрезентација
2001–2002 Португалија Португалија 17 9 (6)
2002–2003 Португалија Португалија 20 5 (3)
2003 Португалија Португалија 21 6 (1)
2004 Португалија Португалија 23 3 (1)
2003– Португалија Португалија 154 (85)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Kристијано Роналдо Дос Сантос Авиеро (португалски: Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, роден на 5 февруари 1985 во Фуншал), — португалски фудбалер, напаѓач на Јувентус и на португалската репрезентација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е на португалскиот остров Мадеира. Пораснал со мајка му Марија Долореш душ Сантуш Авејру и татко му Жузе Диниш Авејру, кој починал додека Роналдо имал натпревар против Русија со репрезентацијата на Португалија, постариот брат Угу, и две сестри, Елм и Лилијан Катиом. Роналдо пет пати ја има освоено наградата на ФИФА „FIFA Ballon d'Or “ за најдобар играч на годината, последната во 2017 година[2]. Тој има освоено 24 трофеи во својата кариера, вклучувајќи пет лига титули, четири титули на УЕФА Лигата на шампионите и една титула на Европско првенство во фудбал во 2016 година. Роналдо ги држи рекордите за најмногу официјални постигнати голови во првите пет европски лиги (372), Лигата на шампионите (110) и УЕФА Европските првенства (29), како и најмногу постигнати голови во една сезона во Лигата на шампионите (17). Тој има постигнато повеќе од 600 голови во неговата клупска и репрезентативната кариера.

Кариера[уреди | уреди извор]

Роналдо станал најскапиот играч на светот, кога тој се преселил од Манчестер јунајтед во Реал Мадрид во 2009 во трансфер вреден £ 80.000.000 (94.000.000 € / $ 132.000.000). Договорот на Роналдо со Реал Мадрид, бил под условите на кои тој требал да заработува 21.000.000 € годишно (по оданочување), во тоа време највисоко платен фудбалер во светот, со откупна клаузула во вредност од € 100.000.000. Тој се сметал за најдобриот играч во светот, и еден од најголемите на сите времиња.

Роналдо ја започнал својата кариера како младински играч за Андориња, каде што тој играл две години, пред да се пресели на Национал. Во 1997 година, тој направил трансфер во португалскиот гигант Спортинг. Во 2003 година тој го привлекол вниманието на Манчестер јунајтед, односно на менаџерот Алекс Фергусон, кој го довел за £ 12.200.000 (15.000.000 €). Во 2004 година, тој го освоил својот прв трофеј, ФА Купот.

Во 2007 година, Роналдо бил првиот играч во Англија кој ги освоил сите четири главни PFA награди. Во 2008 и 2013 година, тој ја освоил ФИФА / Ballon d'Or наградата за најдобар фудбалер во светот, и со тоа станал првиот португалски играч кој ја добил наградата два пати по ред. Тој бил награден со Европската Златна копачка во 2008 година, додека во 2008 година, тој ги освоил 3 од 4 главни PFA награди и бил прогласен за ФИФА играч на годината, ФИФА Про играч на годината, фудбалер на годината, и Onze d'Or. Во 2007 и 2008 година, Роналдо бил прогласен за РС, фудбалер на годината. Тој бил на инаугуриран за победник на ФИФА Пушкаш награда за гол на годината во 2009 година, според УЕФА анкета во 2014 година, тој бил прогласен за најдобар стрелец во Лигата на шампионите. Со 68 гола од септември 2014 година, тој станал втор стрелец на сите времиња, и заостанувал зад Раул Гонзалес само три гола. Тој, исто така, го држи рекордот за најмногу постигнати голови во една сезона во Лигата на шампионите, постигнувајќи 17 гола во сезоната 2013-14.

Роналдо е првиот играч во Европската лига кој стигнал до 40 гола во една сезона во две последователни години, најбрз играч на Реал Мадрид кој постигнал 100 лигашки голови, како и првиот играч кој постигнал гол против секој тим во една сезона во Ла Лига. Тој го држи рекордот за најмногу постигнати голови во една сезона за Реал Мадрид. Во јануари 2014 година, Роналдо го постигнал својот 400-ти гол во кариерата.

Во јули 2018 по 9 години во Реал Мадрид, и по 15 освоени титули, направи трансфер во Јувентус за сума од 100 милиони евра плус бонуси.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Роналдо играјќи на Евро 2016 во полуфиналето против Полска

Роналдо го направил своето деби за Португалија во август 2003 година, на возраст од 18 години Тој оттогаш настапил на повеќе од 100 натпревари и има учествуванонао 6 големи турнири: три УЕФА Европски првенства (2004, 2008 и 2012) и три ФИФА Светски првенства (2006, 2010 и 2014). Роналдо е првиот португалски играч кој постигнал повеќе од 50 голови за националниот тим, што го прави топ стрелец на Португалија на сите времиња. Тој го постигнал својот прв меѓународен гол во првиот натпревар на Евро 2004 против Грција, и помогнал на Португалија да стигне до финалето. Тој ја презел функцијата капитен во јули 2008 година, а на Евро 2012 тој ја предводел Португалија до полуфиналето, завршувајќи на конкуренцијата како заеднички најдобар стрелец на турнирот. На Евро 2016 година, Роналдо го забележал најголемиот успех со репрезентацијата на Португалија, освојувајќи го златниот медал, победувајќи ја во финалето, репрезентацијата на домаќинот Франција со резултат 1-0.[3]На светското првенство во Русија 2018 година, Роналдо со својата репрезентација беше елиминиран во осминафиналето од Уругвај.

Наводи[уреди | уреди извор]