Диего Милито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диего Милито
Лични податоци
Полно име Диего Алберто Милито
Роден на 12 јуни 1979(1979-06-12)(44 г.)
Роден во Бернал, Аргентина
Држава Аргентина
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Напад
1999–2003 Расинг Клуб Расинг Клуб 137 (34)
2003–2005 Џенова Џенова 59 (33)
2005–2008 Реал Сарагоса Реал Сарагоса 108 (58)
2008-2009 Џенова Џенова 31 (24)
2009–2014 Интер Интер 128 (62)
2014–2016 Расинг Клуб Расинг Клуб 52 (18)
2003–2011 Аргентина Аргентина 25 (4)

Диего Алберто Милито (наречен „El Principe“, Принцот) (роден на 12 јуни 1979 година во Бернал, Аргентина) е поранешен аргентински фудбалер, напаѓач.

Кариера[уреди | уреди извор]

Интер[уреди | уреди извор]

Во Нероаѕурите се пресели од ФК Џенова за сума од 25 милиони евра (тука е вклучена и сумата за Тиаго Мота), а до 3 март 2010 година имаше 24 натпревари и 15 гола со тимот на италијанскиот шампион во Серија А. Принца потпиша за прв пат во официјален натпревар за неговиот нов тим во победата од 4-0 во миланското дерби над градскиот ривал - Милан. На 13 септември 2009 година, тој го постигнал својот втор гол во сино-црниот дрес во победата на шампионот со 2-0 над ФК Парма, повторно на стадионот Сан Сиро. Неговите следни два гола за Интер дојдоа во повратната победа од 1-2 над Каљари. Со овие два гола, Милито стана број 1 во историјата на Серија А со 28 гола на 35 натпревари, со просек од 0,8 гола по натпревар. Неговиот следен гол беше во победата од 2-0 над Наполи, откако камерунскиот репрезентативец Самјуел Ето го отвори резултатот во првата минута. Диего потоа се повреди, отсуствувајќи од терените околу еден месец, но веќе при враќањето постигна исклучително важен гол - Интер води со Палермо со 4:0, но дозволува резултатот да стане 4:3. Потоа на теренот се појави Милито кој ги смири навивачите со 5. гол во голот на тимот предводен од Валтер Зенга. Принс го постигна и првиот гол во голот на Ливорно, во победата на Интер на гости од 2-0. Тоа е негов 7-ми гол во 9 одиграни натпревари во тековната сезона во Серија А. На 4 ноември, Милито го постигна можеби својот најважен гол во сезоната во победата од 1-0 за Динамо Киев против Интер во Украина, кој речиси сигурно ги исфрла шампионите. на Италија на турнирот во Лигата на шампионите, Аргентинецот израмни во 86. минута. Овој гол им дава крилја на соиграчите, бидејќи во 90. минута Весли Снајдер го прави резултатот 2:1 во корист на Интер, па така речиси сигурен е преминот во 1/8 финалето на турнирот. „Принцот на Италија“ направи 1-0 во голот на Милан за евентуална победа од 2-0 во второто миланско дерби сезонава - меч што Интер го доби и покрај тоа што имаше 9 играчи.

Диего Милито постигнува клучен гол во победата од 1-0 над Челзи во осминафиналето на Лигата на шампионите на 24 февруари 2010 година. Натпревар кој заврши 2:1 во корист на италијанскиот тим, по головите на Естебан Камбијасо за Интер и Саломон Калу за Челзи. Неколку дена подоцна, Милито постигна гол против Удинезе во победата на Интер од 3:2. Во полуфиналето на Лигата на шампионите против актуелниот европски шампион ФК Барселона, Милито асистираше за двата гола на својата екипа и го постигна третиот гол во финалето за 3-1.

Во својата прва сезона во Интер, Диего Милито постигна витални голови и во Серија А и во Копа Италија (вклучувајќи го и победничкиот гол во финалето против Рома), а во Лигата на шампионите дури постигна гол во секоја од елиминациските фази, како и секако самото финале. Во финалето на Лигата на шампионите, на 22 мај во Мадрид, тој ги постигна двата гола за победата на Интер над Бајерн Минхен од 2-0.