Сан Сиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Сиро (Џузепе Меаца)
Место Милано, Италија
Отворен 19 септември 1926
Проширен 1989
Сопственик Дамо Г
Подлога Трева, 105m x 68m метри
Игра Милан Интер Милано
Гледачи 85.700

Стадионот Сан Сиро или Џузепе Меаца е фудбалска арена која се наоѓа во Милано, Италија. На овој стадион настапуваат Милан и Интер Милано Овој стадион е втор по големина по стадионот Камп Ноу во Барселона. Стадионот бил изграден во 1934 година за Светското првенство во фудбал што се одржало во Италија.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на стадионот започнала во 1925 година во областа покрај Милано со име Сан Сиро,а новиот стадион првично бил наречен Nuovo стадионот Calcistico Сан Сиро (нов фудбалски стадионот Сан Сиро). Идејата за изградба на стадионот во истата област како и за коњските тркачки натпревари припаѓа на човек кој тогаш беше претседател на AC Милано, Пјеро Пирели. Архитектите се дизајнери за приватни стадиони само за фудбал, кои функционираат без атлетска стаза што се одликува за италијанските стадиони изградени со јавните пари. Од 1947 година Интер и Милан станаа заеднички станари, кои го делат теренот на Сан Сиро.