ФК Кјево Верона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кјево Верона
Целосно имеAssociazione Calcio Chievo-Verona SrL
ПрекарЛетечките магариња
Основан1929
СтадионСтадион Марк'Антонио Бентегоди
Верона, Италија
Капацитет38.402
ПретседателИталија Лука Кампедели
ТренерИталија Лоренцо Дана
ЛигаСерија А Серија А
2018–19Серија А, Fall 20-ти (испаѓање)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ФК Кјево Верона (италијански: A.C. ChievoVerona) или само Кјевоиталијански фудбалски клуб кој моментално се натпреварува во Серија А. Својте домашни натпревари Кјево ги игра на Стадионот Марк'Антонио Бентегоди, кој го делат со градскиот соперник Хелас Верона. Прекари на клубот се Летечките магариња и Gialloblu (прев. жолто-сини) заради бојата на дресовите.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е основан 1929, како ОНД Кјево во предградието на Верона, Венето. За првпат клубот настапил во Серија А во сезоната 2001-02 и завршувајќи ја сезоната на петтото место биле вистинска сензација во италијанскиот фудбал таа сезона. Истата година клубот имал право да се натпреварува во Купот на УЕФА, но биле поразени веќе во првото коло. Најголемиот успех на клубот во Серија А е остварен во 2006 година, кога Кјево завршил на четвртото место, и изборил учество во 3-тото квалификациско коло во Лигата на шампионите, но неуспеале да го совладаат бугарскиот претставник Левски Софија. Од сезоната 2008-09, Кјево повторно се натпреварува во Серија А, откако една сезона претходно играле во Серија Б. Најголем дострел на Кјево во Купот на Италија е четвртфинале во сезоните 2006-07 и 2011-12.

Титули[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Обновено на 25 октомври 2018 [1]
Бр. Позиција Играч
1 Хрватска ГМ Адријан Шемпер
3 Италија ОД Стахиња Танасијевиќ
4 Италија СР Никола Ригони
5 Италија ОД Федерико Барба
8 Србија СР Иван Радовановиќ
9 Полска НП Мариуш Степински
10 Италија СР Мануел Пучарели
11 Франција СР Меди Лерис
12 Словенија ОД Боштјан Цесар
13 Мароко СР Софијан Кијин
14 Италија ОД Матија Бани
15 Италија ОД Лука Росетини
16 Италија ГМ Андреа Секулин
17 Италија СР Емануеле Џакерини
19 Гамбија СР Муса Џувара
Бр. Позиција Играч
20 Србија НП Филип Џорџевиќ
21 Аргентина СР Мауро Буручага
22 Нигерија СР Џоел Оби
23 Словенија СР Валтер Бирса
25 Црна Гора НП Сергеј Грубац
27 Италија ОД Паоло Депаоли
29 Италија ОД Фабрицио Качаторе
31 Италија НП Серџо Пелисје
40 Србија ОД Ненад Томовиќ
44 Полска ОД Павел Јарошински
55 Италија СР Емануел Вињато
56 Финска СР Перпарим Хетемај
69 Италија НП Рикардо Меџорини
70 Италија ГМ Стефано Сорентино
91 Италија ОД Микеле Риџионе

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squadra“. www.chievoverona.it.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]