Валтер Бирса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валтер Бирса
Валтер Бирса во 2009 година
Лични податоци
Роден на 7 август 1986(1986-08-07)(37 г.)
Роден во Шемпетер кај Горица, СР Словенија, СФРЈ
Висина 1.84 m
Позиција среден ред
Младинска кариера
1991–2004 Биље
2004–2005 Горица
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003 Приморје 1 (0)
2004 Биље 7 (6)
2004–2006 Горица 61 (26)
2006–2009 Сошо Сошо 66 (8)
2009Осер Осер (п) 15 (1)
2009–2011 Осер Осер 68 (8)
2011–2013 Џенова Џенова 9 (0)
2012–2013Торино Торино (п) 17 (2)
2013–2015 Милан Милан 15 (2)
2014–2015Кјево Кјево (п) 35 (0)
2015–2019 Кјево Кјево 122 (18)
2019–2020 Каљари Каљари 25 (0)
Вкупно 441 (71)
Репрезентација
2001 Словенија 15 7 (1)
2004 Словенија 19 1 (0)
2004–2005 Slovenia U20 2 (0)
2004–2006 Словенија 21 12 (5)
2006 Словенија Б 1 (0)
2006–2018 Словенија 90 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Валтер Бирса (роден на 7 август 1986 година) — поранешен словенечки фудбалер кој играл на позиција крилен напаѓач.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Бирса е роден во Шемпетер кај Горица, детството го поминал во Нова Горица, Словенија. Кариерата на Бирса започнала на петгодишна возраст, кога почнал да игра за НД Биље, од Биље кај Нова Горица. Бидејќи бил талентиран играч, набрзо бил префрлен прво во Приморје, а потоа во Горица на 17 години.

Сошо[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, тој потпишал за францускиот клуб Сошо во Лига де Фудбалскиот Професионел . Додека бил во Сошо, тој го освоил Купот на Франс во 2007 година. Последниот натпревар против Олимпик Марсеј завршил 2–2 и отишол на пенали, при што Бирса го постигнал својот пенал кога неговата екипа излегла како победник. [1]

Осер (заем)[уреди | уреди извор]

На 22 јануари 2009 година, Осер потпишал позајмица до јуни 2009 година од Сошо. [2] Тој го постигнал својот прв гол во Осер против Олимпик Лион. На 29 мај 2009 година, било објавено дека Осер го направил заемот траен. [3] Во сезоната 2010-11, Бирса постигнал слободен удар од 23 јарди и неговиот прв гол во Лигата на шампионите на УЕФА против Ајакс во групната фаза. Ајакс на крајот победил со 2-1.

Џенова[уреди | уреди извор]

На 2 февруари 2011 година, и покрај интересот од големите премиерлигашки тимови како Ливерпул и Фулам, Бирса потпишал четиригодишен договор со клубот од Серија А, Џенова. [4] Тој забележал само девет настапи во својата прва сезона во Италија.

Торино (позајмица)[уреди | уреди извор]

Тој му се приклучил на Торино на 31 август 2012 година на позајмица. Во Торино, Бирса одиграл 17 натпревари, постигнувајќи 2 гола, но не направил доволно за да го убеди Торино да потпише со него на постојан договор, па тој се вратил во Џенова на крајот од сезоната.

Милан[уреди | уреди извор]

Бирса се префрлил во Милан на 31 август 2013 година, во нешто што претставувало директна трампа со која Лука Антонини заминал во спротивна насока. Во Милан му бил врачен дресот со број 14. Тој го постигнал својот прв гол за клубот на 28 септември 2013 година против Сампдорија донесувајќи им победа на Росонерите.

Кјево[уреди | уреди извор]

Тој потпиша за Кјево на 9 јули 2014 година на позајмица. [5] На 2 јули 2015 година, Кјево целосно потпишал тригодишен договор со Бирса. [6]

Каљари[уреди | уреди извор]

На 9 јануари 2019 година, Бирса потпишал со тимот од Серија А, Каљари. [7]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Бирса играл за словенечката репрезентација во периодот од 2006 до 2018 година. Тој го постигнал својот прв гол за националниот тим на 9 септември 2009 година во квалификацискиот натпревар за Светското првенство против Полска, кој Словенија го добила со 3-0. [8] На Светското првенство 2010 година, Бирса упатил удар од далечина во вториот натпревар од групната фаза на Словенија против САД. Словенија ремизирала на тој натпревар 2–2. [9]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бирса е роден во Шемпетер кај Горица, денешна Словенија. Во 2012 година се оженил со својата долгогодишна девојка Матеја. Тој има син по име Нолан. [10]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клупска[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување[11][12] Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Континентално Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Приморје 2003–04 ПСЛ 1 0 0 0 1 0
Горица 2004–05 rowspan="2" ПСЛ 26 7 4 0 2 0 32 7
2005–06 35 19 4 0 2 1 41 20
Вкупно 61 26 8 0 0 0 4 1 73 27
Сошо 2006–07 Лига 1 31 3 3 0 3 0 37 3
2007–08 22 3 2 0 1 0 2 0 27 3
2008–09 13 2 1 0 2 0 16 2
Вкупно 66 8 6 0 6 0 2 0 80 8
Осер 2008–09 Лига 1 15 1 0 0 0 0 15 1
2009–10 35 3 4 0 0 0 39 3
2010–11 33 5 0 0 2 0 7 1 42 6
Вкупно 83 9 4 0 2 0 7 1 96 10
Џенова 2011–12 Серија А 9 0 3 2 12 2
Торино 2012–13 Серија A 17 2 1 0 18 2
Милан 2013–14 Серија A 15 2 2 0 4 0 21 2
Кјево 2014–15 Серија A 35 0 1 0 36 0
2015–16 35 6 1 0 36 6
2016–17 35 7 2 0 37 7
2017–18 35 3 1 1 36 4
2018–19 17 2 1 0 18 2
Вкупно 157 18 6 1 0 0 0 0 163 19
Каљари 2018–19 Серија A 12 0 1 0 13 0
2019–20 13 0 2 0 15 0
Вкупно 25 0 3 0 0 0 0 0 28 0
Вкупно 434 65 33 3 8 0 17 2 492 70

Меѓународна[уреди | уреди извор]

Список на меѓународни голови постигнати од Валтер Бирса
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 9 септември 2009 година Људски врв, Марибор, Словенија  Полска 3–0 3–0 Квалификации за Светското првенство ФИФА 2010 година
2 10 октомври 2009 година Национален стадион, Братислава, Словачка  Словачка 1–0 2–0 Квалификации за Светското првенство ФИФА 2010 година
3 18 јуни 2010 година Стадион Елис Парк, Јоханесбург, Јужна Африка  САД 1–0 2–2 Светско првенство во ФИФА 2010 година
4 7 јуни 2013 година Луагардалсвилур, Рејкјавик, Исланд  Исланд 2–2 4–2 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 2014 година
5 19 ноември 2013 година Арена Петрол, Цеље, Словенија  Канада 1–0 1–0 Пријателски
6 9 октомври 2015 година Стадион Стожице, Љубљана, Словенија  Литванија 1–0 1–1 Квалификации за УЕФА Евро 2016
7 4 септември 2017 година Стадион Стожице, Љубљана, Словенија  Литванија 4–0 4–0 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 2018 година

Почести[уреди | уреди извор]

Горица

Сошо

 • Coupe de France : 2006–07

Индивидуални

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „African quartet win French Cup“. BBC Sport. Посетено на 7 January 2020.
 2. „Valter Birsa prêté à Auxerre“ (француски). FC Sochaux-Montbéliard. Архивирано од изворникот на 3 February 2009. Посетено на 31 January 2009.
 3. „Birsa še dve leti v Auxerru“ (словенечки). RTV Slovenija. 29 May 2009. Посетено на 7 January 2020.
 4. „Birsa štiri leta v Genovi“ (словенечки). nogomania.com. Посетено на 3 February 2011.
 5. „Official: Valter Birsa coming to ChievoVerona“. A.C. ChievoVerona. 9 July 2014. Архивирано од изворникот на 5 July 2015. Посетено на 4 July 2015.
 6. „Official: Birsa belongs to ChievoVerona“. A.C. ChievoVerona. 2 July 2015. Архивирано од изворникот на 5 July 2015. Посетено на 4 July 2015.
 7. „UFFICIALE: Cagliari, preso Birsa a titolo definitivo dal Chievo“ (италијански). Посетено на 9 January 2019.
 8. „Keku polepšali rojstni dan, legenda ostala brez službe“ (словенечки). Siol. 4 September 2009. Посетено на 29 August 2021.
 9. „Foto/Video: Ob polčasu evforija, na koncu zadovoljstvo“ (словенечки). RTV Slovenija. 18 June 2010. Посетено на 29 August 2021.
 10. „Valter Birsa: Poroka je bila slavje brez primere“. 11 June 2012.
 11. „V. Birsa“. Soccerway. Посетено на 26 June 2018.
 12. „Valter Birsa » Club matches“. WorldFootball.net. Посетено на 29 August 2021.
 13. „Valter Birsa nogometaš leta po izboru časnika Ekipa“. sta.si (словенечки). Slovenian Press Agency. 3 January 2011. Посетено на 29 August 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]