Иван Радовановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Радовановиќ

Иван Радовановиќ (29 август 1988) е српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивен играч за врска за клубот од Серија А, Салернитана.

На репрезентативно ниво, Радовановиќ заработи 10 натпревари за Србија во периодот од 2010 до 2013 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Откако поминал низ младинскиот систем во Партизан, Радовановиќ бил промовиран во сениорскиот тим во сезоната 2006-07,[1] собирајќи два настапи во купот во процесот. Последователно, тој бил позајмен на колегата од српскиот Суперлигашки клуб Смедерево во летото 2007 година.

Во јануари 2008 година, Радовановиќ бил префрлен во италијанскиот клуб Аталанта.[2] Тој не успеал да го направи своето деби во Серија А во остатокот од сезоната 2007-08, бидејќи бил неискористен под во пет натпревари. Додека бил во Аталанта, Радовановиќ бил испратен на позајмица и во Пиза, Болоња и Новара.

Во јули 2013 година, Радовановиќ се префрлил во колегата од италијанскиот клуб Киево. Тој се појави на повеќе од 180 официјални натпревари во текот на пет и пол сезони. На 31 јануари 2019 година, Радовановиќ се преселил во Џенова.[3]

На 31 јануари 2022 година, Радовановиќ потпишал со Салернитана до 2023 година.[4]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Радовановиќ ја претставувал Србија на Европското првенство за играчи до 19 години на УЕФА 2007 година во јули 2007 година.[5] Тој потоа го направил своето деби за тимот до 21 година на меморијалниот турнир Валериј Лобановски во август 2007 година, каде Србија освоила сребрен медал.

На 17 ноември 2010 година, Радовановиќ го направил своето целосно репрезентативно деби за Србија во победата од 1–0 на гостински пријателски натпревар против Бугарија, влегувајќи како замена на полувремето за Радосав Петровиќ.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

На 30 септември 2020 година, Радовановиќ бил позитивен на тестот за КОВИД-19 среде нејзината пандемија во Италија.[6]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Radovanović parafirao profesionalni ugovor“ (српски). partizan.rs. 19 January 2007. Посетено на 29 December 2017.[мртва врска]
  2. „Ivan Radovanović potpisao za Atalantu“ (српски). partizan.rs. 16 January 2008. Посетено на 29 December 2017.[мртва врска]
  3. „NEWS MERCATO: SI' RADOVANOVIC E ZENNARO“ (италијански). genoacfc.it. 31 January 2019. Посетено на 28 May 2019.[мртва врска]
  4. Salernitana (31 јануари 2022). "IVAN RADOVANOVIC È UN NUOVO GIOCATORE DELLA SALERNITANA" (на it). Соопштение за печат.
  5. „Omladinci krenuli na EP“ (српски). b92.net. 14 July 2007. Посетено на 28 May 2019.
  6. Genoa (30 септември 2020). "Nota della società" (на it). Соопштение за печат.