Калиду Кулибали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калиду Кулибали
Лични податоци
Роден на 20 јуни 1991(1991-06-20)(32 г.)
Роден во Сен Дје де Вогез, Франција
Држава Франција Франција
Сенегал Сенегал (од 2015)
Висина &100000000000001950000001,95 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 26
Младинска кариера
Мец Мец
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2012 Мец Мец 42 (1)
2012–2014 Генк Генк 64 (3)
2014-2022 Наполи Наполи 236 (13)
2022- Челси Челси 4 (1)
Репрезентација
2011-2020 Франција Франција 20 11 (0)
2015- Сенегал Сенегал 62 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 13 мај 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 јули 2012

Калиду Кулибали (роден 20 јуни 1991 година) — сенегалски фудбалер роден во Франција, играч од одбрaната на Челси и на сенегалската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Франција Мец[уреди | уреди извор]

2010

Белгија Генк[1][уреди | уреди извор]

2012-2013

Италија Наполи[1][уреди | уреди извор]

2014
2019-2020

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Сенегал Сенегал
Камерун 2021

Индивидуални[уреди | уреди извор]

Серија А Тим на годината: 2016, 2017, 2018, 2019
  • Сенегалски фудбалер на годината: 2
2017, 2018
2018
Најдобар одбранбен играч: 2018

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]