Список на најскапи трансфери во Серија А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Следува списокот на најскапите трансфери во италијанската фудбалска Серија А, односно трансферите на играчите кој за најголема сума бил доведени во некој од италијанските фудбалски клубови.

Списокот е затворен заклучно со летниот трансферен прозорец во 2016 година.

Моментален рекордер е португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо, кој во летото 2018 се преселил од Реал Мадрид во Јувентус за 100 милиони евра. По него следува аргентинскиот напаѓач Гонсало Игуаин, чиј трансфер од Наполи во Јувентус во летото 2016 година го чинел клубот од Торино 90 милиони евра, а на третото место се наоѓа уште еден напаѓач од Аргентина, Ернан Креспо, кој во летото 2000 година преминал од Парма во Лацио за 55 милиони евра. Четвртото место го држи Џанлујџи Буфон, трансфер во летото 2001 кога за 53 милиони евра се преселил од Парма во Јувентус со што станал најскапо платениот голман во историјата на фудбалот и како таков останал цели 17 години се до летото 2018.

Најскапи трансфери[уреди | уреди извор]

Кристијано Роналдо е играчот кој го направил најскапиот трансфер во историјата на Серија А, преминувајќи од Реал Мадрид во Јувентус за 100 милиони евра во летото 2018.
R Играч Од Во Сума
(М )
Година Ref.
1 Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид Јувентус Јувентус €100 2018 [1][2]
2 Аргентина Гонсало Игуаин Наполи Наполи Јувентус Јувентус €90 2016 [3][4]
3 Аргентина Ернан Креспо Парма Парма Лацио Лацио €55 2000 [5][6]
4 Италија Џанлујџи Буфон Парма Парма Јувентус Јувентус €53 2001 [7]
5 Шпанија Гаицка Мендиета Валенсија Валенсија Лацио Лацио €48 2001 [8][9]
6 Италија Кристијан Виери Лацио Лацио Интер Интер €45 1999 [10][11]
7 Италија Леонардо Бонучи Јувентус Јувентус Милан Милан €42 2017 [12]
8 Португалија Руи Коста Фјорентина Фјорентина Милан Милан €42 2001 [13][14]
9 Франција Лилијан Тирам Парма Парма Јувентус Јувентус €41,5 2001 [15][16]
10 Чешка Павел Недвед Лацио Лацио Јувентус Јувентус €41.2 2001 [17][18]
11 Португалија Жоао Кансело Валенсија Валенсија Јувентус Јувентус €40,4 2018 [19][20]
12 Бразил Даглас Коста Бајерн Минхен Бајерн Минхен Јувентус Јувентус €40 2018 [21]
13 Италија Федерико Бернардески Фјорентина Фјорентина Јувентус Јувентус €40 2017 [22][23]
14 Португалија Жоао Марио Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон Интер Интер €40 2016 [24][25]
15 Аргентина Гонсало Игуаин Реал Мадрид Реал Мадрид Наполи Наполи €39 2013 [26][27]
16 Италија Филипо Инзаги Јувентус Јувентус Милан Милан €37 2001
17 Аргентина Ернан Креспо Лацио Лацио Интер Интер €36 2002
18 Аргентина Габриел Батистута Фјорентина Фјорентина Рома Рома €32,5 2000
19 Аргентина Пауло Дибала Палермо Палермо Јувентус Јувентус €32 2015
20 Полска Аркадиуш Милик Ајакс Ајакс Наполи Наполи €32 2016
21 Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Рома Рома Јувентус Јувентус €32 2016
22 Франција Жофри Кондогбија Монако Монако Интер Интер €31 2015
23 Италија Алесандро Неста Лацио Лацио Милан Милан €30,5 2015
24 Аргентина Хуан Себастијан Верон Парма Парма Лацио Лацио €30 2013
25 Колумбија Карлос Бака Севиља Севиља Милан Милан €30 2015

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Роналдо и официјално стана член на Јувентус за 105 милиони“. Телма. 
 2. „Cristiano Ronaldo signs for Juventus!“. Juventus. 10 јули 2016 – преку www.juventus.com. 
 3. „Gonzalo Higuain: Argentina striker joins Juventus from Napoli“. 
 4. sport, Guardian; Reuters (26 July 2016). „Gonzalo Higuaín seals £75.3m move from Napoli to Juventus“ – преку The Guardian. 
 5. Crespo denies world record fee“, Sky Sports, 12 јули 2000 (посет. 2 септември 2014 г).
 6. Lazio's £40m Crespo deal“, BBC, 11 јули 2000 (посет. 2 септември 2014 г).
 7. Gianluigi Buffon“, Football Database (посет. 2 септември 2014 г).
 8. Owen, Jonny. „Mendieta agrees to Lazio switch“, Sky Sports (посет. 2 септември 2014 г).
 9. Carlin, John. „Mendieta's misery“, The Guardian, 19 мај 2002 (посет. 2 септември 2014 г).
 10. Whyte, Derrick. „Inter's pounds 28m swap deal for Lazio's Vieri“, The Independent, 9 јуни 1999 (посет. 2 септември 2014 г).
 11. Vieri in £28m world record transfer“, BBC, 8 јуни 1999 (посет. 2 септември 2014 г).
 12. Official: Milan sign Bonucci“, „football-italia.net“, 14 јули 2017 (посет. 30 април 2019 г).
 13. A.C. Fiorentina S.p.A. bilancio (financial report and accounts) on 30 June 2001 (in Italian), PDF purchased from Italian C.C.I.A.A.
 14. Milan snap up £30m Rui Costa“, „BBC Sport“, 3 јули 2001 (посет. 31 март 2010 г).
 15. „10 most expensive signings in Serie A #6 Lilian Thuram – € 41.5“. sportskeeda. 19 јули 2016.  Unknown parameter |accesdate= ignored (помош);
 16. Juve seal Thuram signing“, skysports, 18 јуни 2001.
 17. Nedved completes Juve move“, BBC, 12 јули 2001 (посет. 2 септември 2014 г).
 18. „Nedved: I can retire happy“. FIFA. 1 June 2009. Архивирано од изворникот на 23 September 2013. конс. 31 December 2012. 
 19. . juventus. 27 јуни 2018 https://www.juventus.com/en/news/news/2018/joao-cancelo-joins-juventus.php.  Unknown parameter |accesdate= ignored (помош); Missing or empty |title= (помош)
 20. Official: Juventus sign Cancelo in 40.4 million euro deal from Valencia“, marca, 27 јуни 2018.
 21. „Zvanicno: Juventus otkupio Douglasa Costu“. 7 јуни 2018. конс. 30 септември 2018. 
 22. „Inter, ecco Joao Mario: "Scudetto? Un sogno". 28 agosto 2016. конс. 6 settembre 2016.  (италијански)
 23. Inter clinches €45-million signing of Joao Mario from Sporting Lisbon (англиски)
 24. „Inter, ecco Joao Mario: "Scudetto? Un sogno". 28 agosto 2016. конс. 6 settembre 2016.  (италијански)
 25. Inter clinches €45-million signing of Joao Mario from Sporting Lisbon (англиски)
 26. Gianluca Di Marzio (23 luglio 2013). „Higuain-Napoli, i dettagli economici dell'operazione“.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 27. Gonzalo Higuain: Real Madrid striker completes move to Napoli“, 27 јули 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]