Руи Кошта (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руи Кошта
Rui Costa.jpg
Руи Кошта со Бенфика во 2007
Лични податоци
Полно име Руи Мануел Сесар Кошта
Роден на 29 март 1972 (1972-03-29) (50 г.)
Роден во Амадора, Португалија
Држава Португалија Португалија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2008 (36 г.)
Младинска кариера
1977–1990 Бенфика Бенфика
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1994 Бенфика Бенфика 78 (13)
1990–1991Giallo e Nero.svg Фафе 38 (6)
1994–2001 Фјорентина Фјорентина 215 (38)
2001–2006 Милан Милан 124 (4)
2006–2008 Бенфика Бенфика 43 (5)
Total 498 (66)
Репрезентација
1990 Португалија Португалија под 18 4 (1)
1991 Португалија Португалија под 20 11 (1)
1992–1994 Португалија Португалија под 21 19 (7)
1993–2004 Португалија Португалија 94 (26)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Руи Мануел Сесар Кошта (роден на 29 март 1972 година, во Амадора) — поранешен португалски фудбалер, играч од средниот ред.

Од страна на експертите се смета за еден од најголемите играчи на својата генерација,[1] Коста обично играл на позицијата офанезивен играч во среднот ред, веднаш зад напаѓачите и беше познат особено по својата одлична техника, како плејмејкер со творечка способност и око за гол. Во 2004 година, тој беше именуван од страна на Пеле во ФИФА 100, како еден од најголемите живи 125 фудбалери.

Неговиот прекар бил "Маестро",[1] Коста најголемиот дел од својата кариера го поминал во Бенфика во Португалија и во Фиорентина и Милан во Италија. Во неговата врвна кариера која опфаќа 17 години, тој освои неколку трофеи вклучувајќи една шампионска титула и еден португалскиот куп во Португалското првенство, една титула во Серија А, три Купа на Италија на Италија, една титула во Лигата на шампионите и еден УЕФА Супер Куп. Со репрезентацијата на Португалија, Коста забележа 94 настапи и постигна 26 гола за selecção и ја претставуваше земјата на три УЕФА Европското првенство и едно ФИФА Светското првенство. Награден е со орденот на принцот Хенри.

Почести[уреди | уреди извор]

PRT Order of Prince Henry - Officer BAR.png Орден Инфанта на Дон Енрике
2004

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Vincenzo Siciliano (12 November 2016). „Rui Costa, il Maestro che ha incantato in Italia“ (италијански). tuttomercatoweb.com. Посетено на 25 March 2017.

Во врска со иднината[уреди | уреди извор]

  • Lopes, Luís (2008). The Magnificents: Rui Costa, The big maestro of Portuguese football (First. изд.). QuidNovi. ISBN 978-989-554-499-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]