Абел Шавије

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абел Шавије
Лични податоци
Роден на 30 ноември 1972.(1972-11-30)(51 г.)
Роден во Нампула, Мозамбик
Држава Португалија Португалија
Висина &100000000000001890000001,89 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Сегашен клуб Мозамбик Мозамбик (селектор)
Повлекување 22 декември 2009 - како играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990-1993 Амадора 85 (5)
1993-1995 Бенфика Бенфика 45 (4)
1995-1996 Бари Бари 8 (0)
1996-1998 Реал Овиедо Реал Овиедо 58 (0)
1998-1999 ПСВ ПСВ 19 (2)
1999-2002 Евертон Евертон 43 (0)
2002-2003 Ливерпул Ливерпул 14 (1)
2003Галатасарај Галатасарај 11 (0)
2003-2004 Хановер 96 Хановер 96 5 (0)
2005 Рома Рома 3 (0)
2005-2007 Мидлсбро Мидлсбро 18 (1)
2007-2008 Лос Анџелес Галакси Лос Анџелес Галакси 21 (0)
Репрезентација
1993-2002 Португалија Португалија 20 (2)
Раководител на екипите
2013 Олјаненсе Олјаненсе
2014-2015 Фаренсе
2015 Авеш Авеш
2016- Мозамбик Мозамбик
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Фејсал Шавије (роден како Абел Луис да Силва Коста Шавије на 30 ноември 1972) — поранешен португалски фудбалер, играч од одбраната.

Во својата кариера играл за многу клубови, во различни држави како Португалија, Италија, Шпанија, Холандија, Англија, Германија, Турција, а кариерата ја завршил играјќи за Л.А. Галакси во МЛС лигата. За португалската репрезентација одиграл 20 натпревари во периодот 1993-2002.

По завршувањето на играчката кариера, тој ја сменил својата вера со исламот и го земал името Фејсал.

Титули[уреди | уреди извор]

Португалија Амадора[уреди | уреди извор]

Португалија Бенфика[уреди | уреди извор]

Холандија ПСВ[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]