Амадора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амадора
Центарот на градот
Центарот на градот
Знаме на Амадора
Знаме
Грб на Амадора
Грб
Амадора is located in Португалија
Амадора
Амадора
Координати: 38°44′N 9°14′E / 38.733° СГШ; 9.233° ИГД / 38.733; 9.233
Земја Португалија
Управа
 • ГрадоначалникКарла Таварес
Надм. вис.&1000000000000009500000095 м
Население (2011)
 • Вкупно175,136
Регистарски  табличкиBL
Мреж. местоhttp://www.cm-amadora.pt

Амадора — петти град и општина по големина во Португалија кој се наоѓа во западниот дел.

Географски карактеристики[уреди | уреди извор]

Градот Амадора се наоѓа во западниот дел на Португалија. Од главниот град на Лисабон градот е оддалечен 15 километри на северозапад, а од Порто 320 километри на југ. Амадора е релативно најгустиот населен дел на Португалија затоа што на 1 км2 живеат 7414,35 жители. Во Амадора живеат најмногу африкански имигранти и тоа најмногу од Ангола и Зелен ’Рт.

Население[уреди | уреди извор]

Според последните проценки, од 2011 година, општина Амадора има 175,136 жители,[1] на површина од 23.78 км2[2] од кои значаен дел сочинуваат доселениците.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Instituto Nacional de Estatística
  2. „Direção-Geral do Território“. Архивирано од изворникот на 2014-09-29. Посетено на 2016-10-10.