Фудбалска репрезентација на Португалија под 21 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Португалија
СојузФудбалска Асоцијација на Португалија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторПортугалија Руи Жорге
КапитенСержо Оливеира
Најдобар стрелецУго Алмеида (16)
ФИФА кодPOR
Домашни бои
Гостински бои
УЕФА У-21 Првенство
Учества7 (Прво на 1994)
Најдобар резултатВицешампиони во 1994

Фудбалската репрезентација на Португалија под 21 година е фудбалска репрезентација на Португалија за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на португалската фудбалска федерација. Нејзиниот прекар е "Esperanças" или Esperança што значи надеж, односно играчите претставуваат надежта на португалскиот фудбал за во иднина.

По реорганизација на младинските натпреварување на УЕФА во 1976 година, била формирана на португалската репрезентациа под 21 година. До 1994 година, тимот имал прилично слаби резултати, не успевајќи да се квалификува за било кој од првите осум европски првенства под 21 година на УЕФА. Од 1994 година, репрезентацијата го подобрила својот скор во голема мера, квалификувајќи се за пет од седум турнири, вклучувајќи го и завршниот турнир во 2006 година кога биле домаќини.

Последен пат на европските првенства, Португалија играла во 2015 година.

Настапи на меѓународни натпреварувања[уреди | уреди извор]

Евро У-21[уреди | уреди извор]

Година Фаза Позиција Pld W D * L GF GA GD
1978 to 1980 Не се кваификувале
1982 Не се кваификувале
1984 to 1992 Не се кваификувале
Франција 1994 Вицешампиони 2-ро 4 3 0 1 7 2 + 5
Шпанија 1996 Четвртфинале 7-мо 2 1 0 1 1 2 - 1
1998 to 2000 Не се кваификувале
Швајцарија 2002 Фаза по групи 5-то 3 1 1 1 4 4 0
Германија 2004 Трето место 3-то 5 2 1 2 9 11 -2
Португалија 2006 Фаза по групи 6-то 3 1 0 2 1 3 -2
Холандија 2007 Фаза по групи 6-то 4 1 2 1 5 2 +3
2009 до 2013 Не се кваификувале
Чешка 2015 Вицешампиони 2-ро 5 2 3 1 7 1 +6
Полска 2017 Фаза по групи 6-то 3 2 0 1 7 5
ИталијаСан Марино 2019 To be determined
Вкупно 0 Титули 0/6 21 9 4 8 27 24 +3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]