Серија А Тим на годината

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Серија А Тим на годината е фудбалска награда која се доделува секоја година од страна на Италијанската Асоцијација на Фудбалери (ИАФ) на ИАФ Гран Гала дел Калчо.

Наградата вклучува единаесет фудбалери кои се одликуваат со најдобри настапи во италијанскиот фудбалски шампионат Серија А во претходната фудбалска сезона.

Резултати[уреди | уреди извор]

Тим на годината 2011[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Словенија Самир Хандановиќ Удинезе Удинезе
ОД Италија Кристијан Маџо Наполи Наполи
ОД Бразил Тијаго Силва Милан Милан
ОД Италија
Италија
Андреја Ранокија
Алесандро Неста
Џенова Џенова / Интер Интер
Милан Милан
ОД Колумбија Пабло Армеро Удинезе Удинезе
СР Словачка Марек Хамшик Наполи Наполи
СР Италија
Италија
Клаудио Маркизио
Тијаго Мота
Јувентус Јувентус
Интер Интер
СР Гана Кевин-Принс Боатенг Милан Милан
НП Италија Антонио Ди Натале Удинезе Удинезе
НП Уругвај Единсон Кавани Наполи Наполи
НП Шведска Златан Ибрахимовиќ Милан Милан

Тим на годината 2012[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ОД Италија Кристијан Маџо Наполи Наполи
ОД Бразил Тијаго Силва Милан Милан
ОД Италија Андреја Барцаљи Јувентус Јувентус
ОД Италија Федерико Балцарети Палермо Палермо
СР Италија Клаудио Маркизио Јувентус Јувентус
СР Италија Антонио Ночерино Милан Милан
СР Италија Андреја Пирло Јувентус Јувентус
НП Шведска Златан Ибрахимовиќ Милан Милан
НП Италија Антонио Ди Натале Удинезе Удинезе
НП Уругвај Единсон Кавани Наполи Наполи

Тим на годината 2013[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер
ОД Италија Кристијан Маџо Наполи Наполи
ОД Италија Андреја Барцаљи Јувентус Јувентус
ОД Италија Џорџо Кјелини Јувентус Јувентус
ОД Италија Матија Де Шиљо Милан Милан
СР Чиле Артуро Видал Јувентус Јувентус
СР Италија Андреја Пирло Јувентус Јувентус
СР Шпанија Борха Валеро Фјорентина Фјорентина
НП Уругвај Единсон Кавани Наполи Наполи
НП Италија Антонио Ди Натале Удинезе Удинезе
НП Италија Марио Балотели Милан Милан[1]

Тим на годината 2014[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ОД Италија Матео Дармијан Торино Торино
ОД Италија Андреја Барцаљи Јувентус Јувентус
ОД Мароко Меди Бенатија Рома Рома
ОД Гана Квадво Асамоа Јувентус Јувентус
СР Чиле Артуро Видал Јувентус Јувентус
СР Италија Андреја Пирло Јувентус Јувентус
СР Франција Пол Погба Јувентус Јувентус
НП Аргентина Карлос Тевес Јувентус Јувентус
НП Аргентина Гонсало Игуаин Наполи Наполи
НП Италија Чиро Имобиле Торино Торино

Тим на годината 2015[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ОД Италија Матео Дармијан Торино Торино
ОД Италија Леонардо Бонучи Јувентус Јувентус
ОД Италија Даниеле Ругани Емполи Емполи
ОД Италија Џорџо Кјелини Јувентус Јувентус
СР Белгија Раџа Наинголан Рома Рома
СР Италија Андреја Пирло Јувентус Јувентус
СР Франција Пол Погба Јувентус Јувентус
НП Аргентина Карлос Тевес Јувентус Јувентус
НП Аргентина Мауро Икарди Интер Интер
НП Италија Лука Тони Верона Верона

Тим на годината 2016[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ОД Италија Андреја Барцаљи Јувентус Јувентус
ОД Сенегал Калиду Кулибали Наполи Наполи
ОД Италија Леонардо Бонучи Јувентус Јувентус
ОД Италија Џорџо Кјелини Јувентус Јувентус
СР Белгија Раџа Наинголан Рома Рома
СР Словачка Марек Хамшик Наполи Наполи
СР Франција Пол Погба Јувентус Јувентус
СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Рома Рома
НП Аргентина Пауло Дибала Јувентус Јувентус
НП Аргентина Гонсало Игуаин Наполи Наполи

Тим на годината 2017[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ОД Бразил Дани Алвес Јувентус Јувентус
ОД Сенегал Калиду Кулибали Наполи Наполи
ОД Италија Леонардо Бонучи Јувентус Јувентус
ОД Бразил Алекс Сандро Јувентус Јувентус
СР Словачка Марек Хамшик Наполи Наполи
СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Јувентус Јувентус
СР Белгија Раџа Наинголан Рома Рома
НП Аргентина Пауло Дибала Јувентус Јувентус
НП Аргентина Гонсало Игуаин Јувентус Јувентус
НП Белгија Дрис Мертенс Наполи Наполи

Тим на годината 2018[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Бразил Алисон Рома Рома
ОД Португалија Жоао Кансело Интер Интер
ОД Сенегал Калиду Кулибали Наполи Наполи
ОД Италија Џорџо Кјелини Јувентус Јувентус
ОД Бразил Алекс Сандро Јувентус Јувентус
СР Србија Сергеј Милинковиќ-Савиќ Лацио Лацио
СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Јувентус Јувентус
СР Белгија Раџа Наинголан Рома Рома
НП Аргентина Пауло Дибала Јувентус Јувентус
НП Аргентина Мауро Икарди Интер Интер
НП Италија Чиро Имобиле Лацио Лацио

Тим на годината 2019[уреди | уреди извор]

Поз. Нац. Играч Екипа
ГМ Словенија Самир Хандановиќ Интер Интер
ОД Португалија Жоао Кансело Јувентус Јувентус
ОД Сенегал Калиду Кулибали Наполи Наполи
ОД Италија Џорџо Кјелини Јувентус Јувентус
ОД Србија Александар Коларов Рома Рома
СР Словенија Јосип Иличиќ Аталанта Аталанта
СР Босна и Херцеговина Миралем Пјаниќ Јувентус Јувентус
СР Италија Николо Барела Каљари Каљари
НП Колумбија Дуван Сапата Аталанта Аталанта
НП Италија Фабио Кваљарела Сампдорија Сампдорија
НП Португалија Кристијано Роналдо Јувентус Јувентус

Награди по играч[уреди | уреди извор]

Награди по клуб[уреди | уреди извор]

Клуб Награди
Јувентус Јувентус 43
Наполи Наполи 16
Милан Милан 9
Рома Рома 8
Интер Интер 7
Удинезе Удинезе 5
Торино Торино 3
Аталанта Аталанта 2
Лацио Лацио 2
Верона Верона 1
Емполи Емполи 1
Каљари Каљари 1
Палермо Палермо 1
Сампдорија Сампдорија 1
Фјорентина Фјорентина 1

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Играчот играл за Манчестер Сити од август 2012 до јануари 2013.