Жоаун Феликс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Жоао Феликс)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жоаун Феликс
João Felix 2019 (cropped).jpg
Жоао Феликс со Атлетико Мадрид цо 2019 година
Лични податоци
Полно име Жоао Феликс Секеира[1]
Роден на 10 ноември 1999 (1999-11-10) (22 г.)[2]
Роден во Висеу, Portugal
Висина 1.81 m[3]
Позиција крилен напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид
Број 7
Младинска кариера
2007–2008 Ос Пестињас
2008–2015 Порто
2014–2015Падроенсе (позајмица)
2015–2018 Бенфика
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2018 Бенфика Б 30 (7)
2018–2019 Benfica 26 (15)
2019– ФК Атлетико Мадрид 58 (13)
Репрезентација
2017 Португалија под 18 2 (2)
2018 Португалија под 20 2 (0)
2017–2018 Португалија под 21 10 (4)
2019– Португалија 17 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 May 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 21:32, 4 June 2021 (UTC)

Жоаун Феликс Секеира ( [ˈɐ̃uˈɐ̃w ˈfɛliks] ; роден на 10 ноември 1999 година) — португалски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за шпанскиот Атлетико Мадрово во Ла лига и Репрезентацијата на Португалија. Тој е познат по својата брзина, завршна обработка, креативност, акробатски способности, техника и дриблинг, а може да игра и како крилен напаѓач или играч за врска во нападот . [4] [5] Португалските и шпанските спортски медиуми тој често го нарекуваат Менино де Уро (Златното момче). [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Acta del Partido celebrado el 01 de marzo de 2020, en Barcelona“ [Minutes of the Match held on 1 March 2020, in Barcelona] (шпански). Royal Spanish Football Federation. Посетено на 2 March 2020.
  2. „João Félix“. ESPN. Посетено на 2 March 2020.
  3. „João Félix“. Atlético Madrid. Посетено на 2 March 2020.
  4. Jones, Matt (15 October 2019). „Matthijs de Ligt, Joao Felix, Jadon Sancho on 20-Man 2019 Golden Boy Shortlist“. Bleacher Report. Посетено на 8 March 2020.
  5. Sillés, Javier (18 June 2019). „Tactical analysis of Joao Félix: a difference-making transfer“. AS. Посетено на 8 March 2020.
  6. „Cristiano's beautiful gesture with Joao Félix and the look of 'Menino de Ouro 'which is already viral“. AS. 18 September 2019. Посетено на 4 January 2020.