Олег Блохин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олег Блохин
Pressekonferenz nach dem Fußballländerspiel Österreich-Ukraine (01.06.2012) Oleh Blochin1.jpg
Лични податоци
Полно име Олег Владимирович Блохин
Роден на 5 ноември 1952
Роден во Киев, Украински ССР, Советски Сојуз,
Висина 1,80 м
Позиција напаѓач
Младинска кариера
1962–1969 Украина Динамо Киев
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1969–1988 Украина Динамо Киев 432 (211)
1988–1989 Австрија Ворвац Стир 41 (9)
1989–1990 Кипар Арис Лимасол 22 (5)
Вкупно 495 (225)
Репрезентација
1972–1988 СССР 112 (42)
Раководител на екипите
1990–1993 Грција Олимпијакос
1993–1994 Грција ПАОК
1994–1997 Грција Јоникос
1997–1998 Грција ПАОК
1998–1999 Грција АЕК Атина
1999–2002 Грција Јоникос
2003–2007 Украина Украина
2007–2008 Русија Москва
2009–2010 Украина Черноморец Одеса (спортски директор)
2011–2012 Украина Украина
2012– Украина Динамо Киев
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Олег Блохин (украински: Олег Володимирович Блохін; р. 5 ноември 1952 во Киев) — поранешен советски фудбалер кој моментално работи како фудбалски тренер во Украина. Тој долги години бил селектор на фудбалската репрезентација на Украина,[1] а денес работи како екипен менаџер на Динамо Киев.[2] За време на својата играчка кариера, тој играл на позицијата најистурен напаѓач во Динамо Киев и во фудбалската репрезентација на СССР. Во 1975 г. го добил признанието „Најдобар европски фудбалер“, со што станал првиот Украинец носител на такво признание.

Блохин во два наврати бил избран за пратеник во Врховната рада на Украина, и тоа на парламентарните избори во 1998 и 2002. Негова сопруга била украинската гимнастичарка и светски шампион Ирина Дерогина, со која се развел во раните 1990-ти. Со неа ја има ќерката Олевна Блохина, која ја компонирала химната на Европско првенство во фудбал 2012.

Играчка статистика[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лига Куп Европа Друго Вкупно
Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови Настапи Голови
Динамо Киев 1969 1 0 0 0 0 0 - - 1 0
1970 0 0 1 0 0 0 - - 1 0
1971 1 0 0 0 0 0 - - 1 0
1972 27 14 2 0 6 1 - - 35 15
1973 29 18 8 4 5 1 - - 42 23
1974 29 20 4 3 9 5 - - 42 28
1975 28 18 0 0 8 5 - - 36 23
1976 19 8 1 0 8 2 - - 28 10
1977 29 17 3 2 2 0 1 0 35 19
1978 26 13 8 4 4 0 - - 38 17
1979 24 17 6 1 4 1 - - 34 19
1980 33 19 7 3 2 0 - - 42 22
1981 29 19 7 3 6 1 1 0 43 23
1982 24 10 3 0 4 0 - - 31 10
1983 31 10 1 0 2 0 - - 34 10
1984 30 10 6 2 0 0 - - 36 12
1985 29 12 2 1 9 5 - - 40 18
1986 23 2 5 5 8 5 1 0 37 12
1987 20 4 3 1 2 0 1 0 26 5
Вкупно 432 211 67 29 79 26 4 0 582 266
ФК Ворвац Стир 1987–88 13 5 0 0 0 0 - - 13 5
1988–89 28 4 1 1 0 0 - - 29 5
Вкупно 41 9 1 1 0 0 - - 42 10
Арис Лимасол 1989–90 22 5 6 2 0 0 - - 28 7
Вкупно 22 5 6 2 0 0 - - 28 7
Кариера Вкупно 495 225 74 32 79 26 4 0 652 283

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентација на СССР
Година Настапи Голови
1972 9 8
1973 10 1
1974 3 0
1975 7 2
1976 12 4
1977 10 4
1978 10 6
1979 5 1
1980 2 1
1981 6 5
1982 9 2
1983 9 5
1984 3 1
1985 4 0
1986 11 2
1987 1 0
1988 1 0
Вкупно 112 42

Менаџерска кариера[уреди | уреди извор]

Екипа Држ. Од До Рекорд Постигнување
Г П Н П Победи %
Олимпијакос Грција 06/1990 01/1993 x x x x Второ место во првенството (1991 и 1992), Освојувач на купот (1992)
ПАОК Грција 1993 1994 x x x x
Јоникос Грција 12/1994 02/1997 x x x x
ПАОК Грција 1998 1998 x x x x
АЕК Атина Грција 11/1998 05/1999 x x x x
Јоникос Грција 03/2000 01/2002 x x x x
Украина Украина 01/2003 12/2007 46 21 14 11 Ја поминале квалификационата група за Светското првенство во фудбал 2006, стигнале до четвртфинале на Светското првенство во фудбал 2006
Москва Русија 12/2007 11/2008 30 9 11 10
Украина Украина 04/2011 денес 12 5 3 4 Елиминирани во групната фаза на Евро 2012

[3]

Освоени титули[уреди | уреди извор]

СССР Динамо Киев[уреди | уреди извор]

Поединечни признанија и рекорди[уреди | уреди извор]

 • Европски фудбалер на годината (1): освоил 1975, 5-ти во 1981
 • Советски фудбалер на годината (3): 1973, 1974, 1975
 • Украински фудбалер на годината (9): 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1980, 1981
 • Најдобар голгетер во Советската Прва лига (5): 1972, 1973, 1974, 1975, 1977
 • Рекордер по бројот на одиграни натпревари и постигнати голови во Советското фудбалско првенство (на сите времиња)
 • Најефикасен стрелец во Купот на победниците на куповите сезона 1985/86
 • Втор стрелец во сезоната 1986/87 во Лигата на Шампионите
 • Прв по бројот на настапи и постигнати голови во репрезентативниот дрес на СССР (на сите времиња)
 • Украински лауреат на Јубилејните награди на УЕФА (2004)
 • Станал почесен член на Куќата на славните на Виктор Леоненко во март 2012

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Олег Блохин останува на чело на Украина Архивирано на 5 март 2016 г.; преземено од МТВ (четврток, 21 јуни 2012, 13:22)
 2. Олег Блохин е нов тренер на Динамо Киев; преземено од 24 фудбал (25.09.2012)
 3. .. Играч – Олег Блохин. Фудбалски репрезентации (5 ноември 1952). Проверено на 2 јануари 2011.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • „Гол, который я не забил“ (Київ, 1980)
 • „Право на гол“ (Москва, 1984)
 • „Экзаменует футбол“ (Київ, 1986)
 • „Футбол на всю жизнь“ (Київ, 1988-89)
 • Віктор Хохлюк «Статистика. Славетні традиції українських голеадорів. Клуб Олега Блохіна» (Лютий 2011 р., № 11/2483). «Український футбол», стор. 11.
 • Віктор Хохлюк: «Бомбардири України» стор 6-7. Ровеньки. 2011 рік. ISBN 978-966-534-344-8 (руски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]