Фудбал на Летните олимписки игри 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1976
Податоци за првенството
ЗемјаКанада
Датум на одржување18 јули - 31 јули
Екипи13 (од 4 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Источна Германија (1-ви)
Второ место  Полска
Трето место  СССР
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари23
Постигнати голови66 (2.87 по натпревар)
1972
1980


Фудбалот на Летните олимписки игри 1976 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада. На турнирот учествувале вкупно 13 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Источна Германија, второто СССР, додека третото Бразил.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Бразил 2 1 1 0 2 1 +1 3
 Источна Германија 2 1 1 0 1 0 +1 3
 Шпанија 2 0 0 2 1 3 −2 0
18 јули
12:00
 Бразил 0 – 0  Источна Германија Стадион Варсити, Торонто
Гледачи: 21.643
Извештај

20 јули
12:00
 Бразил 2 – 1  Шпанија Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 38.123
Извештај

22 јули
12:00
 Источна Германија 1 – 0  Шпанија Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 36.198
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Франција 3 2 1 0 9 3 +6 5
 Израел 3 0 3 0 3 3 0 3
 Мексико 3 0 2 1 4 7 −3 2
 Гватемала 3 0 2 1 2 5 −3 2


19 јули
12:00
 Израел 0 – 0  Гватемала Стадион Варсити, Торонто
Гледачи: 9.500
Извештај

19 јули
12:00
 Франција 4 – 1  Мексико Лансдаун Парк, Отава
Гледачи: 14.286
Извештај

21 јули
12:00
 Франција 4 – 1  Гватемала Општински стадион, Шербрук
Гледачи: 3.163
Извештај

21 јули
12:00
 Мексико 2 – 2  Израел Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 36.569
Извештај

23 јули
12:00
 Мексико 1 – 1  Гватемала Општински стадион, Шербрук
Гледачи: 4.118
Извештај

23 јули
12:00
 Франција 1 – 1  Израел Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 33.639
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Полска 2 1 1 0 3 2 +1 3
 Иран 2 1 0 1 3 3 0 2
 Куба 2 0 1 1 0 1 −1 1
18 јули
12:00
 Полска 0 – 0  Куба Лансдаун Парк, Отава
Гледачи: 29.417
Извештај

20 јули
12:00
 Иран 1 – 0  Куба Лансдаун Парк, Отава
Гледачи: 11.324
Извештај

22 јули
12:00
 Полска 3 – 2  Иран Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 32.309
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 СССР 2 2 0 0 5 1 +4 4
 Северна Кореја 2 1 0 1 3 4 −1 2
 Канада 2 0 0 2 2 5 −3 0
19 јули
12:00
 Канада 1 – 2  СССР Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 34.320
Извештај

21 јули
12:00
 Северна Кореја 3 – 1  Канада Стадион Варсити, Торонто
Гледачи: 12.638
Извештај

23 јули
12:00
 СССР 3 – 0  Северна Кореја Лансдаун Парк, Отава
Гледачи: 15.233
Извештај
четвртфинале полуфинале финале
                   
25 - Отава        
  Источна Германија  4
27 јули - Монтреал
  Франција  0  
  Источна Германија  2
25 јули - Шербрук
      СССР  1  
  СССР  2
31 јули - Монтреал
  Иран  1  
  Источна Германија  3
25 јули - Торонто    
    Полска  1
  Бразил  4
27 јули - Торонто
  Израел  1  
  Полска  2 Бронза
25 - Монтреал
      Бразил  0   29 јули - Монтреал
  Полска  5
  СССР  2
  Северна Кореја  0  
  Бразил  0
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

25 јули
12:00
 Источна Германија 4 – 0  Франција Лансдаун Парк, Отава
Гледачи: 20.083
Извештај

25 јули
12:00
 СССР 2 – 1  Иран Општински стадион, Шербрук
Гледачи: 5.855
Извештај

25 јули
12:00
 Бразил 4 – 1  Израел Стадион Варсити, Торонто
Гледачи: 18.601
Извештај

25 јули
12:00
 Полска 5 – 0  Северна Кореја Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 46.885
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

27 јули
12:00
 СССР 1 – 2  Источна Германија Олимписки стадион, Монтреал
Гледачи: 57.182
Извештај

27 јули
12:00
 Полска 2 – 0  Бразил Стадион Варсити, Торонто
Гледачи: 21.743
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

29 јули
 СССР 2 – 0  Бразил Олимписки стадион, Монтреал

Посетеност: 55.647

Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

31 јули
 Источна Германија 3 – 1  Полска Олимписки стадион, Монтреал

Посетеност: 71.617

Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Источна Германија (GDR) 5 4 1 0 10 2 +8 9
2  Полска (POL) 5 3 1 1 11 3 +8 7
3  СССР (URS) 5 4 0 1 10 3 +7 8
4  Бразил (BRA) 5 2 1 2 6 6 0 7
5  Франција (FRA) 4 2 1 1 9 7 +2 5
6  Израел (ISR) 4 0 3 1 3 7 −4 4
7  Иран (IRI) 3 1 0 2 3 5 −2 2
8  Северна Кореја (PRK) 3 1 0 2 3 9 −6 2
9  Мексико (MEX) 3 0 2 1 4 7 −3 2
10  Гватемала (GUA) 3 0 2 1 2 5 −3 2
11  Куба (CUB) 2 0 1 1 0 1 −1 1
12  Канада (CAN) 2 0 0 2 2 5 −3 0
13  Шпанија (ESP) 2 0 0 2 1 3 −2 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]