Самир Хандановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самир Хандановиќ
Хандановиќ со Словенија во 2015
Лични податоци
Полно име Самир Кандановиќ[1]
Роден на 14 јули 1984(1984-07-14)(39 г.)
Роден во Љубљана, СФР Југославија
Висина &100000000000001930000001,93 м[2]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Интер Милан
Број 1
Младинска кариера
2002–2003 Домжале
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2004 Домжале 7 (0)
2003–2004Загорје (позајмица) 11 (0)
2004–2012 Удинезе 182 (0)
2005–2006Тревизо (позајмица) 3 (0)
2006Лацио (позајмица) 1 (0)
2006–2007Римини (позајмица) 39 (0)
2012– Интер 220 (0)
Репрезентација
2001 Словенија под 17 3 (0)
2003–2004 Словенија под 20 4 (0)
2003–2006 Словенија под 21 8 (0)
2004–2015 Словенија 81 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 August 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 November 2015

Самир Ханданович (роден на 14 јули 1984 година во Љубљана) — словенечки фудбалски голман. Тој игра од јули 2012 година за Интер во Серија А. Неговиот постар братучед Јасмин е исто така професионален фудбалер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Откако беше забрането да работи во Удинезе, тој беше позајмен во ФБЦ Тревизо, Лацио Рома и Римини Калчио по ред. Од 2007 година беше редовен голман во Удинезе. Во август 2011 година го продолжи договорот до крајот на јуни 2016 година.

На летната пауза 2012 година, тој се пресели во Лигата на шампионите Интер. Удинезе, сепак, задржа дел од трансферните права. За возврат, Миланезе префрли единаесет милиони евра и повлече 50 отсто од трансферот на Давид Фараони во Удинезе. Во јуни 2013 Интер ги презема останатите трансфер акции во Ханданович.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Од 2004 година Ханданович игра во словенечкиот репрезентација. Со овој Ханданович учествуваше на Светското првенство во Јужна Африка во 2010 година, каде што беше на сите натпревари од својот тим во текот на целата сезона на теренот, но не можеше да спречи заминување на словенечкиот тим во прелиминарниот круг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players“ (PDF). FIFA. 4 June 2010. стр. 27. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-05-17. Посетено на 16 April 2014.
  2. „Samir Handanović“. inter.it. 23 December 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-09. Посетено на 23 December 2015.