Матијас Замер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матијас Замер (2013)

Матијас Замер (германски: Matthias Sammer; 5 септември 1967) — пензиониран германски фудбалер и тренер кој последен пат работел како спортски директор на Баерн Минхен . Тој играл како дефанзивен играч од средниот ред, а подоцна и како одбранбен играч .

Со Борусија Дортмунд како играч, Замер ја освоил Бундеслигата и ДФЛ-суперкупот во 1995 година, Бундеслигата, ДФЛ-суперкупот и Европскиот фудбалер на годината во 1996 година, како и Лигата на шампионите и Интерконтиненталниот куп во 1997 година. Со Германија како играч, Замер го освоил првенството на УЕФА во 1996, каде што беше прогласен за најдобар играч на турнирот, а подоцна му била доделена Златна топка истата година.

Со Замер како менаџер, Борусија Дортмунд ја освоила Бундеслигата во 2002 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Замер во 1990 година, со трофеј на ФДГБ-Покал

Динамо Дрезден[уреди | уреди извор]

Замер ја започнал својата кариера во Динамо Дрезден кога тој се приклучил на младинскиот тим на клубот како деветгодишно дете во 1976 година.[1] Тој го имал своето деби за големиот тим под раководство на неговиот татко, Клаус Замер, во сезоната 1985-86 . Играјќи како напаѓач, тој постигнал осум гола во својата прва сезона, додека Динамо завршил петти во ДДР-Оберлига. Откако бил преместен на левото крило следната сезона од новиот менаџер Едуард Гејер, тој конечно го пронашол своето место во средишниот дел за време на сезоната 1987-88 .

Во сезоната 1988-89, Замер бил дел од тимот на Динамо Дрезден, кој го освоил источногерманското првенство . Истата сезона клубот, исто така, стигнал до полуфиналето од Купот на УЕФА, каде што биле исфрлени од западногерманскиот клуб ВФБ Штутгарт . Следната година Динамо ја освоил двојната круна и ја бранел титулата ДДР-Оберлига, а исто така ја освои и ФДББ-Покал во 1990 година .

ВФБ Штутгарт[уреди | уреди извор]

Во летото 1990 година, Замер се приклучил на ВФБ Штутгарт од Бундеслигата . Штутгарт завршил на шестото место во Бундеслигата. Следната година Замер постигнал девет гола, помагајќи на Штутгарт да стане првиот шампион на обединетата Германија .

Интер[уреди | уреди извор]

По две сезони во Штутгарт, Замер се приклучил на италијанскиот клуб Интер за сезоната 1992-93 во Серија А. Иако бил успешен на теренот, Замер не успеал да се прилагоди на италијанскиот начин на живот и се вратил во Германија во јануари 1993 година.

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

Во зимската пауза од сезоната 1992-1993, Замер потпишал за Борусија Дортмунд . Тој имал 17 настапи на Бундеслигата во втората половина на сезоната, постигнувајќи десет пати.

Следната сезона, Замер бил преместен од средниот ред во одбранбена позиција од тренерот на Дортмунд, Отемр Хицфелд . Овој потег се покажа како успешен, бидејќи Дортмунд ги освоил титулите на Бундеслигата во 1994-95 и 1995-96, по што следел УЕФА Лигата на шампионите од 1996-97 година, при што Замер го подигна европскиот куп како капитен откако го победи Јувентус со 3: 1 во финалето во Минхенската Олимпијада .

Набргу по освојувањето на Лигата на шампионите, кариерата на Замер била прекината од повреда. Тој имал само уште три настапи во Бундеслигата за Дортмунд, пред да доживее сериозна повреда на коленото, од која не успеал да се опорави.[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Замер (заден ред, трето десно) во 1986 година, со источногерманската фудбалска екипа

Источна Германија[уреди | уреди извор]

Самер го претставува ГДР во секоја возрасна група. Тој бил дел од источногерманската екипа која го освоила УЕФА Европското првенство во фудбал до 18 години и го освоила третото место на Светското првенство во ФИФА во 1987 година .

Во ноември 1986 година, тој го направил своето деби за Источногерманската фудбалска репрезентација во 1988 УЕФА Евро квалификациите против Франција на Централстадион во Лајпциг.

Германија[уреди | уреди извор]

Самер во 1990 година

На 19 декември 1990 година, Замер дебитирал за новоформираната фудбалска репрезентација на Германија, која во најголем дел беше составена од тимот на Западна Германија, кој го освоила Светското првенство во ФИФА 1990 година . Натпреварот бил одигран на неговиот домашен стадион во Штутгарт .

Замер бил член на германскиот состав за УЕФА Евро 1992, каде што тимот бил поразен од Данска . Тој исто така бил избран за Светското првенство во ФИФА 1994 година.

На 7 јуни 1997 година, Замер го одиграл својот последен натпревар за Германија во квалификациите за Светското првенство во ФИФА 1998 против Украина во Киев .

Тренерска кариера и менаџмент[уреди | уреди извор]

Борусија Дортмунд[уреди | уреди извор]

По пензионирањето, Замер станал главен тренер на Борусија Дортмунд на 1 јули 2000 година.[3] Замер ја предводел Борусија Дортмунд за уште една титула во Бундеслигата во 2002 година . Неговиот тим стигнал до финалето на Купот на УЕФА 2001-02 , но изгубил 2-3 од Феенорд. Замер бил отпуштен на крајот од сезоната 2003-04 откако Дортмунд завршил на шестото место.

ФК Штутгарт[уреди | уреди извор]

Замер се вратил во ВФБ Штутгарт како главен тренер за сезоната 2004-05 .[4] Замер го напуштил клубот на 3 јуни 2005 година.[5]

Германски фудбалски сојуз[уреди | уреди извор]

На 1 април 2006 година, тој бил назначен за технички директор на Германското фудбалско здружение (DFB), на петгодишен договор. Позицијата била нова во тоа време.

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

На 2 јули 2012 година, тој ја презел функцијата директор на Баерн Минхен .[6] Како спортски директор, тој бил член на управниот одбор одговорен за професионалните играчи на клубот.[6] Тој го заменил Кристијан Нерлингер .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Самер е оженет и има три деца, Сара, Марвин и Леон. Живее во Минхен, Германија.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Клуп. перфо. Лика Куп Лига-куп континентално вкупно
Сезона Клуб Лига Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол. Пој. Гол.
Источна Германија Лига Покал Куп лига УЕФА Вкупно
1985–86 Динамо Дрезден Оберлига 18 8 4 6 - - 6 2 28 16
1986–87 20 7 3 2 - - - - 23 9
1987–88 19 8 3 1 - - 2 0 24 9
1988–89 25 6 3 1 - - 10 0 38 7
1989–90 20 9 5 4 - - 2 0 27 13
Германија Лига Покал Лига покал УЕФА Вкупно
1990–91 ФК Штутгарт Бундеслига 30 11 3 1 - - - - 33 12
1991–92 33 9 3 1 - - 3 1 35 11
Италија Лига Италијански куп Лига-куп УЕФА Вкупно
1992–93 ФК Интер Серија А 11 4 1 0 - - - - 12 4
Германија Лига Покал Лига -куп УЕФА Вкупно
1992–93 ФК Борусија Дортмунд Бундеслига 17 10 - - - - - - 17 10
1993–94 29 4 2 0 - - 8 0 39 4
1994–95 28 4 1 1 - - 7 0 36 5
1995–96 22 3 3 1 - - 6 0 31 4
1996–97 21 0 1 0 - - 5 0 27 0
1997–98 3 0 1 0 1 0 1 0 6 0
Држава Источна Германија 102 38 18 14 - - 20 2 140 54
Германија 183 41 14 4 1 0 30 1 228 46
Италија 11 4
Вкупно 296 83

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Статистики на Источна Германија[уреди | уреди извор]

Источна Германија репрезентација
Година Апликации Цели
1986 година 1 0
1987 година 0 0
1988 година 6 1
1989 година 11 2
1990 година 5 3
Вкупно 23 6

Статистика на германската репрезентација[уреди | уреди извор]

Германска репрезентација
Година Апликации Цели
1990 година 1 0
1991 година 3 0
1992 година 9 1
1993 година 6 0
1994 година 12 2
1995 година 6 2
1996 година 11 3
1997 година 3 0
Вкупно 51 8

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

Голови за Источна Германија[уреди | уреди извор]

# Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 31 август 1988 Фридрих-Лудвиг-Јан-Спортпарк, Берлин, Источна Германија врска=|граничник   Грција 1-0 1-0 Пријателски
2. 6 септември 1989 година Laugardalsvöllur, Рејкјавик, Исланд врска=|граничник   Исланд 1-0 3-0 1990 квалификациите на Светското првенство во ФИФА
3. 8 октомври 1989 Stadion an der Gellertstraße, Karl-Marx-Stadt, Источна Германија врска=|граничник   советски Сојуз 2-1 2-1 1990 квалификациите на Светското првенство во ФИФА
4. 11 април 1990 година Stadion an der Gellertstraße, Karl-Marx-Stadt, Источна Германија врска=|граничник   Египет 2-0 2-0 Пријателски
5. 12 септември 1990 Постојан ванденски стадион, Брисел, Белгија врска=|граничник   Белгија 1-0 2-0 Пријателски
6. 12 септември 1990 Постојан ванденски стадион, Брисел, Белгија врска=|граничник   Белгија 2-0 2-0 Пријателски

Голови за Германија[уреди | уреди извор]

# Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 16 декември 1992 година Estádio Olímpico Monumental, Порто Алегре, Бразил врска=|граничник   Бразил 1-2 1-3 Пријателски
2. 2 јуни 1994 година Ернст-Хапел-Стадион, Виена, Австрија врска=|граничник   Австрија 1-0 5-1 Пријателски
3. 8 јуни 1994 година Стадион Varsity, Торонто, Канада врска=|граничник   Канада 1-0 2-0 Пријателски
4. 8 октомври 1995 година Улрих-Хаберланд-Стадион, Леверкузен, Германија врска=|граничник   Молдавија 3-0 6-1 УЕФА Евро 1996 квалификациите
5. 8 октомври 1995 година Улрих-Хаберланд-Стадион, Леверкузен, Германија врска=|граничник   Молдавија 6-0 6-1 УЕФА Евро 1996 квалификациите
6. 4 јуни 1996 година Карл-Бенц-Стадион, Манхајм, Германија врска=|граничник   Лихтенштајн 5-0 9-1 Пријателски
7. 16 јуни 1996 година Олд Трафорд, Манчестер, Англија врска=|граничник   Русија 1-0 3-0 УЕФА Еуро 1996
8. 23 јуни 1996 година Олд Трафорд, Манчестер, Англија врска=|граничник   Хрватска 2-1 2-1 УЕФА Еуро 1996

Статистика за тренинг[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wittmann, Gerry (2 July 2012). „Sammer replaces Nerlinger at Bayern München“. bundesligafanatic. Посетено на 30 March 2013.
  2. „Euro Legends: Matthias Sammer“. 26 May 2012. Архивирано од изворникот на 2013-04-19. Посетено на 30 March 2013.
  3. „Matthias Sammer wird neuer Chef-Coach“. kicker (германски). 30 May 2000. Посетено на 30 January 2013.
  4. „Perfekt: Sammer beerbt Magath“. kicker (германски). 31 May 2004. Посетено на 30 January 2013.
  5. „VfB trennt sich von Sammer“. kicker. 3 June 2005. Посетено на 30 January 2013.
  6. 6,0 6,1 „Matthias Sammer appointed Sport Director“. FC Bayern Munich. 2 July 2012. Посетено на 2 July 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]