Порто Алегре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прото Алегре
Montagem de porto alegre 2.jpg
Знаме на Прото Алегре
Знаме
Амблем на Прото Алегре
Амблем
Гесло: Лојалниот и храбар град Порто Алегре
Местоположба на Прото Алегре
Прото Алегре се наоѓа во Бразил
Прото Алегре
Локација во Бразил
Координати: 30°01′59″ ЈГШ 51°13′48″ ЗГД / 
Земја  Бразил
Сојузна држава на Бразил Јужно Рио Гранде
Мосорегион Метропола Порто Алере
Мосорегион Порто Алегре
Founded 26 March 1772
Управа
 • Градоначалник Хозе Фортунати (PDT)
Површина
 • Градска 496,827 km2 (191,826 sq mi)
Надм. вис. 10 m (30 ft)
Население (2010)
 • Градско 1.509.939 (10th)
 • Густина 394/km2 (1,020/sq mi)
 • Метро 4.405.769 (4th)
Демоним Porto-alegrenses
Часовен појас UTC-3 (UTC-3)
 • Лете (DST) UTC-2 (UTC-2)
Postal Code 90000-000
Повик. бр. +55 51
Мреж. место Porto Alegre, Rio Grande do Sul
Порто Алегре и Лагуна Патос (сателитска снимка)

Порто Алегре (порт. Porto Alegre, „весело пристаниште“) е град во Бразил и главен град на државата Рио Гранди ду Сул. Според проценките од 2007 година во градот живееле 1,420,667 жители. Со 3,8 милиони жители во поширокото градско подрачје, тоа е еден од најголемите градови во Бразил, економски и културен центар на југот од земјата.

Порто Алегре е одалечен 1063 километри од Буенос Аирес, 890 километри од Монтевидео и 1109 километри од Сао Пауло.

Споредената студија на ООН, утврдила дека Порто Алегре е град со најдобар квалитет на животот меѓу поголемите градови во Латинска Америка.

Градот настанал како пристаниште на местото каде пет реки се влеваат во езерото Гујаба, според кои таа е дел од Лагуна Патос (Lagoa dos Patos).

Порто Алегре на 26 март 1772 година го основале Португалци од Азора. Официјално станал град во 1809 година. Во 19 век тука се доселувале многу германски, полски и италијански емигранти. Во последниве години, Порто Алегре бил домаќин на Светскиот социјален форум, иницијатива на неколку невладини организации. Градот станал познат по тоа што е првиот град кој спроведува партиципативно буџетирање.[1] Деветото Собрание на светскиот совет на црквите се одржал во Порто Алегре во 2006 година. Од 2000 година, Порто Алегре исто така е домаќин на најголемиот светски слободно софтверски настан, наречен FISL.

Градот бил еден од градовите домаќини на Светско Првенство во фудбал во 2014 година, откако претходно бил домаќин на Светското Првенство во 1950 година. Порто Алегре, како и јужниот регион на Бразил, имаат ниски стапки на криминал според бразилските стандарди[2]

Пораст на население[уреди | уреди извор]

Менување на демографијата на градот Порто Алегре

Извор: Planet Barsa Ltda.[3]

Католичка катедрала во Порто Алегре

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eva-Maria Verfürth (февруари 2013). „More generous than you might think“. dandc.eu. http://www.dandc.eu/en/article/participatory-budgeting-about-every-voice-being-heard. 
  2. „Jaraguá do Sul é a cidade mais segura do Brasil - Notícias - R7 Domingo Espetacular“. http://noticias.r7.com/domingo-espetacular/videos/jaragua-do-sul-e-a-cidade-mais-segura-do-brasil-07082017. посет. 12 октомври 2017 г. 
  3. „Barsa Planeta Ltda“. Brasil.planetasaber.com. http://brasil.planetasaber.com/default.asp. посет. 21 октомври 2010 г.