Квалификации за светското првенство во фудбал (1998)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во Квалификации за Светското првенство во фудбал 1998 Франција Македонската репрезентација го освои 4 место и не се квалификува на ова Светско Првенство.

Tабела

Бр Тим Pts Pld W D L GF GA GD
1  Романија 28 10 9 1 0 37 4 33
2  Ирска 18 10 5 3 2 22 8 14
3  Литванија 17 10 5 2 3 11 8 3
4  Македонија 13 10 4 1 5 22 18 4
5  Исланд 9 10 2 3 5 11 16 -5
6  Лихтенштајн 0 10 0 0 10 3 52 -49


Резултати[уреди | уреди извор]

April 24, 1996
Македонија  3 : 0  Лихтенштајн Градски, Скопје
Гледачи: 11,500
Судија: Лоизос Лоизоу (Кипар)
Милошевски гол 6'
Бабунски гол 49' (пен..)
Захариевски гол 78'
Report

June 1, 1996
Исланд  1 : 1  Македонија Лаугардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 3,051
Судија: Рослоф Луинг (Холандија)
A. Гудјонсон гол 63' Report Мемеди гол 60'

October 9, 1996
Ирска  3 – 0  Македонија Лансдаун Роад, Даблин
Гледачи: 31,671
Судија: Ерик Фишер (Данска)
М`карти гол 8'
Каскарино гол 46'70'
Report

November 9, 1996
Лихтенштајн  1 – 11  Македонија Спортпарк, Есхен
Гледачи: 2,700
Судија: Хаим Липкович (Израел)
Ф.Шадлер гол 78' Report Главевски гол 8'12'60'
Христов гол 23'
Стојковски гол 30'43'
Т.Мицевски гол 45'49'
Ќирич гол 53'87'
В.Мицевски гол 90'

December 14, 1996
Македонија  0 – 3  Романија Градски, Скопје
Гледачи: 14,000
Судија: Роџерс Филип (Луксенбург)
Report Попеску гол 36'45'90' (пен..)April 2, 1997
Македонија  3 – 2  Ирска Градски, Скопје
Гледачи: 11,000
Судија: Алфредо Тренталанге (Италија)
Стојковски гол 28'44' (пен..)
Христов гол 59'
Report M`клонгли гол 8'
Кели гол 78'

June 7, 1997
Македонија  1 – 0  Исланд Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: вадим Зук (Белорусија)
Христов гол 54' Report

August 20, 1997
Романија  4 – 2  Македонија Генчеа, Букурешт
Судија: Метин Токат (Турција)
В. Молдован гол 36'68'
Галка гол 40'
Димитреску гол 66'
Report Џокич гол 52'90'

September 6, 1997
Литванија  2 - 0  Македонија Жалгирис, Вилнус
Гледачи: 6,000
Судија: Лусилио Батиста (Португалија)
Иванаускас гол 27'
Преиксатис гол 88'
Report

October 11, 1997
Македонија  1 – 2  Литванија Градски, Скопје
Гледачи: 4,000
Судија: Мирослав Либа (Чешка)
Шакири гол 45' Report Буиткус гол 69'83'