Манхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Водокулата — обележје на Манхајм.

Манхајм (германски: Mannheim) — град во Германија. Со 307.640 жители, тој е вториот најголем град во сојузната држава Баден-Виртемберг, по престолнината Штутгарт.

Манхајм се наоѓа на местото каде се спојуваат реките Рајна и Некар, во северозападниот агол на Баден-Виртемберг. Рајна го дели Манхајм од Лудвигсхафен, град во Рајнската област-Пфалц. Хесенската граница е северно од градот. Манхајм е најголемиот град во областа Рајна-Некар која брои околу 2,4 милиони жители.

Симболот на Манхајм е водокулатата (Васертурм), сместена во централното градско подрачје.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]