Лудвигсхафен

Координати: 49°28′52″N 8°26′7″E / 49.48111° СГШ; 8.43528° ИГД / 49.48111; 8.43528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвигсхафен на Рајна

Ludwigshafen am Rhein

Воздушен поглед на Лудвигсхафен (април 2006 г.)
Воздушен поглед на Лудвигсхафен (април 2006 г.)
Воздушен поглед на Лудвигсхафен (април 2006 г.)
Грб на Лудвигсхафен на Рајна
Лудвигсхафен на Рајна во рамките на Германија
Лудвигсхафен на Рајна
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Урбан округ
Градски единици 10 окрузи
Градоначалник Јута Штајнрук (СДП)
Основни податоци
Површина 77,68 км2
Надм. височина 96 м
Население 172.557 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 2.221 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LU
Пошт. бр. 67059 - 67071
Повик. бр. 0621, 06237
Портал www.ludwigshafen.de
Координати 49°28′52″N 8°26′7″E / 49.48111° СГШ; 8.43528° ИГД / 49.48111; 8.43528

Лудвигсхафен на Рајна (германски: Ludwigshafen am Rhein; познат и само како Лудвигсхафен) — град во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, Германија, сместен на реката Рајна, веднаш спроти Манхајм. Со Манхајм, Хајделберг и околината, ја создаваат метрополитенската област Рајна-Некар.

Главно е познат како индустриски град, Лудвигсхафен е седиште на хемискиот гигант БАСФ, како и на други претпријатија. Помеѓу своите културни објекти се вбројува Државната филхармонија. Градот е родното место на поранешниот канцелар Хелмут Кол и филозофот Ернст Блох.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]