Трир-Сарбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа пред административната зграда

Област во Трир-Сарбург е област во германската држава Рајнска област-Пфалц .

Површината на областа е 1.091. На крајот на 2007 година, имало 141.009 жители. Имало 103 населени места, од кои седиштето е во Трир .

Областа Трир-Сарбург е на границата со Луксембург . Преку кругот проток на реките Мозел и Сар .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]