Јужен Вински Пат

Координати: 49°10′N 8°00′E / 49.17° СГШ; 8.0° ИГД / 49.17; 8.0
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Вински Пат
Südliche Weinstraße
округ
Знаме на Јужен Вински ПатГрб на Јужен Вински Пат
Карта
Земја Германија
ПокраинаРајнска област-Пфалц
СедиштеЛандау
Површина
 • Вкупна639,89 км2 (24,706 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно110.783
 • Густина1,7/км2 (4,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SÜW
Мреж. местоsuedliche-weinstrasse.de

Јужен Вински Пат (германски: Südliche Weinstraße, фалечки: Siedlischi Woischdrooß) — округ на југот од сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, Германија. Се граничи со окрузите Југозападен Пфалц, Диркхајм, безокружниот град Нојштат, Рајна-Пфалц, Гермерсхајм и францускиот департман Долна Рајна. Округот го обиколува градот Ландау кој е окружно седиште, но не е дел од него.

Историја[уреди | уреди извор]

На 27 мај 1832 г. во Хамбашкиот замок се одржал Хамбашкиот празник — настан кој важи за почеток на германската демократија. Округот е создаден во 1969 г. со соединување на дотогашните окрузи Ландау и Бергцаберн. Отпрвин го носел името Ландау-Бад Бергцаберн, но во 1978 г. е преименуван во Јужен Вински Пат.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот е наречен по Германскиот вински пат (Deutsche Weinstraße), кој е првиот туристички пат во Германија, изграден во 1930-тите. Почнува од Бокенхајм, минува низ Бад Диркхајм, Дајдесхајм, и по 85 километри завршува во Швајген-Рехтенбах близу Бад Бергцаберн).

Реката Лаутер образува дел од границата со Франција на југ.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот е многу сличен на оној од претходниот округ Ландау. Горе лево стои лавот на Изборното Кнежевство Пфалц. Белиот превез го симболизира Винскиот пат по кој е наречен округот. Долу десно има два грозда кои исто така се симбол на патот. Крстот е обележје на Шпајер, бидејќи Шпајерската епархија во минатото поседувала земја во округот. Круната по средината е преземена од грбот на округот Бад Бергцаберн и ги симболизира Трифелс и Анвајлер.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Здружени општини
 1. Алберсвајлер
 2. Анвајлер на Трифелс1, 2
 3. Валдрорбах
 4. Валдхамбах
 5. Вернерсберг
 6. Госерсвајлер-Штајн
 7. Дернбах
 8. Зилц
 9. Минхвајлер на Клингбах
 10. Ојсертал
 11. Рамберг
 12. Ринтал
 13. Фелкерсвајлер
 1. Бад Бергцаберн1, 2
 2. Барбелрот
 3. Беленборн
 4. Биркенхерт
 5. Гласјцелен-Глајсхорбах
 6. Деренбах
 7. Дирбах
 8. Капелен-Друсвајлер
 9. Капсвајер
 10. Клингенминстер
 11. Нидеротербах
 12. Нидерхорбах
 13. Оберотербах
 14. Оберхаузен
 15. Обершлетенбах
 16. Плајсвајлер-Оберхофен
 17. Фордервајдентал
 18. Хергерсвајлер
 19. Швајген-Рехтенбах
 20. Швајгхофен
 21. Штајнфелд
 1. Алтдорф
 2. Бебинген
 3. Бурвајлер
 4. Вајер во Пфалц
 5. Глајсвајлер
 6. Гомерсхајм
 7. Гросфишлинген
 8. Еденкобен1, 2
 9. Едесхајм
 10. Клајнфишлинген
 11. Рот под Ритбург
 12. Рошбах
 13. Фенинген
 14. Флемлинген
 15. Фрајмерсхајм
 16. Хајнфелд
 1. Бехинген
 2. Билигхајм-Ингенхајм
 3. Бирквајлер
 4. Валсхајм
 5. Геклинген
 6. Ешбах
 7. Зибелдинген
 8. Илбесхајм кај Ландау во Пфалц
 9. Импфлинген
 10. Кнеринген
 11. Лајнсвајлер
 12. Раншбах
 13. Франквајлер
 14. Хојхелхајм-Клинген
 1. Кирвајлер
 2. Мајкамер1
 3. Санкт Мартин
 1. Борнхајм
 2. Есинген
 3. Офенбах на Квајх1
 4. Хохштат
 1. Инсхајм
 2. Рорбах
 3. Херксхајм кај Ландау1
 4. Херксхајмвајер
1седиште на здружената општина; 2град

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

49°10′N 8°00′E / 49.17° СГШ; 8.0° ИГД / 49.17; 8.0