Еденкобен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еденкобен

Еденкобен е град во Германија, во Рајнска област-Пфалц.

Вклучено во областа Јужна Вајнштрасе. Предмет на управување на Еденкобен. Населението е 6594 жители (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 17,90 км². Официјалниот код е 07 3 37 020 .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]