Сојузна статистичка служба на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сојузна статистичка служба на Германија
Statistisches Bundesamt
Податоци за органот
Основан 3 јули 1953
Надлежност Германска влада
Седиште Густав-Штреземан-Ринг 11, D-65189 Висбаден
50°04′16″N 8°15′08″E / 50.07111° СГШ; 8.25222° ИГД / 50.07111; 8.25222
Вработени 2780
Надлежен министер Томас де Мезиер, министер за внатрешни работи
Раководител Родерих Егелер
(Претседател на биро)
Матичен орган Сојузно министерство за внатрешни работи
Мрежно место
www.destatis.de


Сојузна статистичка служба на Германија (германски: Statistisches Bundesamt, кратко Destatis) — сојузна агенција на Германија. Таа е дел од сојузното министерство за внатрешни работи на Германија.

Службата е одговорно за собирање, обработување, објавување и анализирање статистички информации поврзани за економијата, општеството и животната средина. Целта е обезбедување објективни, независни и висококвалитетни статистички информации за целата јавност. Вработени се околу 2.780 лица распоредени низ канцелариите во Висбаден, Бон и Берлин.

Канцеларијата во Висбаден е главното седиште и ја има најголемата библиотека специјализирана за статистичка литература во Германија. Во нејзе е сместен и претседателот на службата, кој по традиција, но не врз основа на самата служба, претставува службеник за надгледување на изборите. На ова место, тој или таа е надгледувач на изборите за германскиот парламент („Бундестаг“) и Европскиот парламент.

Берлинската информациска точка е сервисен центар на сојузната служба во германскиот главен град и обезбедува информации и совети за германската влада, други сојузни власти, амбасади, индустријата и јавноста, здруженија и сите, кои се заинтересирани за официјалната статистика во Берлин и Бранденбург.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]